Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 14:45
Artysta i jedna z najpopularniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Studiował medycynę, śpiewał w kabarecie "Zielony Balonik", przyswoił dla polszczyzny kanon literatury francuskiej. Był autorem "Wiadomości Literackich" i "Kuriera Porannego". 150 lat temu urodził się Tadeusz Boy-Żeleński.
Był poetą, autorem tekstów kabaretowych, występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom i postaciom historycznym, autorem tomów wspomnieniowych, antologii oraz tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiej
Był poetą, autorem tekstów kabaretowych, występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom i postaciom historycznym, autorem tomów wspomnieniowych, antologii oraz tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiejFoto: Paul Fearn/PAP/Alamy

Tadeusz Boy-Żeleński lubił, gdy nazywano go człowiekiem-instytucją. Jego dorobek jest wszechstronny i niezwykle bogaty. O życiu i twórczości pisarza opowiedziała w "Strefie literatury" Monika Śliwińska, autorka najnowszej biografii Boya pt. "Książę".


Posłuchaj
59:29 2024_12_22 11_00_06_PR2_Strefa_literatury.mp3 Człowiek wszechstronny - 150. rocznica urodzin Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Strefa literatury/ Dwójka)

 

Miłość na całe życie

Na początku Tadeusz Boy-Żeleński wiązał swoją przyszłość z medycyną. Pracował jako pediatra w Szpitalu św. Ludwika, zamierzał nawet pisać pracę habilitacyjną. W tym celu wyjechał na stypendium do Paryża. Tam zainteresował się literaturą francuską, która stała się jego miłością na resztę życia.

W 1906 roku wrócił do Krakowa i zaangażował się w działalność kabaretu Zielony Balonik, który dawał występy w kawiarni zwanej Jamą Michalika. Medykiem był jeszcze do 1919 roku. Podczas I wojny światowej służył jako lekarz kolejowy w armii austriackiej. Później poświęcił się wyłącznie działalności kulturalnej i społecznej.


Czytaj także:


Pracowity jak benedyktyni

Był poetą, autorem tekstów kabaretowych. Występował na kabaretowej scenie, pisał recenzje teatralne i literackie, a także teksty i książki poświęcone najważniejszym pisarzom polskim i zagranicznym. Był autorem tomów wspomnieniowych, antologii, i znakomitym tłumaczem wielkich dzieł literatury francuskiej. Publikował teksty pod szyldem "Biblioteka Boya". Wszystko to wymagało benedyktyńskiej pracy - porównanie do słynących z pracowitości zakonników Żeleńskiemu niezwykle się podobało.


Nieprzejednany publicysta i zagorzały społecznik

Boy był także cięty, i nieprzejednanym publicystą, inicjatorem i uczestnikiem wielu akcji społecznych. Przełamywał obyczajowe tabu i przezwyciężał stereotypy oraz prawne dyskryminacje. Twierdził przy tym, że jest z natury chorobliwie nieśmiały.

- Mamy w tej książce wiele twarzy Boya i chyba trochę z goryczą mogę powiedzieć, że po stu latach od czasu, gdy rozpoczynał swoje ogromne kampanie publicystyczne, społeczne, on dopiero teraz jest aktualny. To pokazuje, na ile wcześniej był prekursorski - zauważyła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka biografii pisarza. 


Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w Warszawie 21 grudnia 1874 roku. Został rozstrzelany przez Niemców we Lwowie 4 lipca 1941 roku. Miejsce pochówku pisarza jest nieznane.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Dorota Gacek

Goście: Monika Śliwińska (autorka biografii pisarza Tadeusza Boya- Żelińskiego).

Data emisji: 22.12.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/zch

Czytaj także

Pediatra, satyryk i tłumacz literatury francuskiej. Co wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 10:03
"Książę" to książka, w której Monika Śliwińska odkrywa nieznane fakty z życia jednej z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowego krytyka teatralnego i polemisty, inspirującego, a zarazem kontrowersyjnego. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 17:24
- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
rozwiń zwiń