Konkurs "Kobieca Strona Sztuki" skierowany jest do kobiet, które tworzą. Organizatorzy do kazdej edycji zapraszają doświadczone i początkujące artystki, ale też inne kobiety, dla których twórczość nie jest zawodem, a pasją, hobby, odskocznią od codzienności. To wydarzenie, które ma na celu promocję kobiecego głosu w sztuce współczesnej, wyróżnia się niezwykłą różnorodnością.
23:56 czwórka stacja kultura 9.12.2024 18.13.mp3 O ekspozycji "Kobieca Strona Sztuki" opowiada Izabela Rogala (Stacja Kultura/Czwórka)
Kasia Dydo poprosiła Izabelę Rogalę, kuratorkę pokonkursowej wystawy o opisanie jej trzema słowami. - To będą: kolor, ekspresja i energia, dlatego, że ekspozycja, na której prezentowane są głównie prace malarskie jest bardzo zróżnicowana kolorystycznie i strukturalnie - wyjaśnia. - Wśród dzieł dominuje malarstwo na płótnie. Figuratywne ujęcia przedstawiające kobiety, ilościowo znacznie przewyższają dzieła abstrakcyjne. Ciekawa grupa to prace rzeźbiarskie, w tym ceramika, stanowiąca silny trzon wystawy. Nie zabraknie też prac z dziedziny grafiki plakatowej, tkaniny artystycznej, szkła czy artystycznych instalacji.
Na wystawie królują w tym roku portrety. To duża zmiana w porównaniu do poprzednich konkursów. - One stanowią trzon wystawy. Kilka prac odnosi się też do tematów trudniejszych. Mnie porusza bardzo praca "Okno życia" jej wydźwięk nie jest oczywisty - zdradza gościni Czwórki.
Czytaj także:
Na plakacie wydarzenia i w całej medialnej komunikacji pojawiła się praca młodej, początkującej malarki Juli Moroz "Bogini wolność".
W naszej rozmowie nie zabrakło pytania, czy wciąż artystki muszą określać swoją sztukę mianem "sztuki kobiecej".
Wystawa trwa do 9 lutego 2025 w warszawskiej defabryce.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Izabela Rogala (kuratorka ekspozycji)
Data emisji: 09.12.2024
Godzina emisji: 18.13
pj