Zespół naukowców z Australii, Włoch, Polski i Szwajcarii zbadał związek między spożyciem mięsa a oczekiwaną długością życia, na podstawie danych ekologicznych opublikowanych przez agencje ONZ.
Naukowcy odkryli, że konsumpcja energii z roślin węglowodanowych (ziarna i bulwy) nie prowadzi do dłuższej, oczekiwanej długości życia, natomiast całkowite spożycie mięsa koreluje z większą oczekiwaną długością życia. Badanie zostało opublikowane w magazynie International Journal of General Medicine.
Eksperci tłumaczą, że mięso małych i dużych zwierząt zapewniało optymalne odżywianie naszym przodkom, którzy wykształcili genetyczne, fizjologiczne i morfologiczne przystosowania do jedzenia produktów mięsnych. My odziedziczyliśmy te adaptacje. Odkrycia są zgodne z innymi badaniami, które pokazują, że produkty zbożowe mają niższą wartość odżywczą niż mięso.
Według autorów najnowszej analizy, mięso ma swoje własne składniki przyczyniające się do naszego ogólnego stanu zdrowia, wykraczające poza liczbę spożywanych kalorii. Naukowcy zauważają, że bez mięsa w naszej diecie możemy gorzej funkcjonować.