657 uczestników wzięło udział w siedmiotygodniowym kursie zdrowego gotowania. W tym samym czasie naukowcy z Instytutu Badań nad Żywieniem ECU zmierzyli wpływ programu na pewność umiejętności kulinarnych i samoocenę zdrowia psychicznego uczestników, a także ich ogólną satysfakcję z gotowania i zachowań związanych z dietą.
Badacze stwierdzili, że osoby, które uczestniczyły w programie, odnotowały znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia, zdrowia psychicznego i subiektywnej witalności bezpośrednio po programie, w porównaniu z grupą kontrolną badania.
Zgłoszono również poprawę pewności w kuchni, możliwość łatwej zmiany nawyków żywieniowych i przezwyciężenia barier związanych ze zdrowym odżywianiem. Ponadto korzyści dla zdrowia psychicznego były równe wśród uczestników z nadwagą lub otyłością oraz wśród osób w zdrowym zakresie wagi.
Co więcej, na początku programu 77 procent uczestników, którzy zidentyfikowali się jako kobiety, twierdziło, że są pewni gotowania, w porównaniu do zaledwie 23 procent tych, którzy identyfikowali się jako mężczyźni. Ale pod koniec programu pewność gotowania i umiejętności gotowania były równe u obu płci.