Maszyna jest przeznaczona głównie dla obliczeń metodami sztucznej inteligencji oraz dla potrzeb medycyny. Jak poinformował podczas uroczystości dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr: „Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów, dzięki czemu jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce. Ponadto w ostatnim zestawieniu TOP500 superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie Athena z AGH znalazła się na wysokiej 105. pozycji. Zajmuje także dziewiąte miejsce w rankingu Green500 - najbardziej ekologicznych superkomputerów”.
Architektura Atheny przeznaczona jest przede wszystkim dla obliczeń metodami sztucznej inteligencji oraz dla potrzeb medycyny, w tym walki z pandemią Covid-19.
Jak dodaje naukowiec: „Niezbędnym elementem umożliwiającym wykorzystanie tak dużej mocy obliczeniowej w efektywny sposób jest zapewnienie wysokowydajnej sieci wewnętrznej superkomputera oraz bardzo szybkiego podsystemu dyskowego. Jest on zbudowany w oparciu o otwarte oprogramowanie, używane również w dwóch innych superkomputerach AGH Prometheus i Ares oraz dedykowane serwery dyskowe”.