Zmiany klimatu w Senegalu, Gwatemalii i Kenii. Powody do paniki?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 11:32
Opublikowano wyniki raportu o zmianach klimatu w Senegalu, Gwatemali, Kambodży i Kenii. Co się w nim znalazło?
WMO szacuje, że zmiany klimatu mogą przyczynić się do obniżenia poziomu życia nawet 118 mln Afrykańczyków
WMO szacuje, że zmiany klimatu mogą przyczynić się do obniżenia poziomu życia nawet 118 mln AfrykańczykówFoto: Adam Jan Figel/ Shutterstock

Kryzys klimatyczny to również kryzys społeczny - potwierdzała w rozmowie z Czwórką Julia Kozakiewicz, prawnik z ClientEarth - prawnicy dla ZiemiKonsekwencje niepohamowanej produkcji i konsumpcji ponoszą najbiedniejsi mieszkańcy południowej części naszego globu. Pogłębiają się istniejące wcześniej problemy: ubóstwo, ograniczony dostęp do wody, brak bezpieczeństwa żywnościowego, dyskryminacja mniejszości, brak perspektyw na godne życie. 

Za pogłębiającym się kryzysem klimatycznym nie nadąża ani świadomość społeczna, ani prawo. Coraz częściej dochodzi do precedensowych spraw, które w sądzie wygrywają aktywiści i ekolodzy. W piątkowe popołudnie sprawdzimy, co znalazło się w raporcie "Powody do paniki? Konsekwencje zmian klimatu w Senegalu, Gwatemali, Kambodży i Kenii" skupiającym się na tzw. "niesprawiedliwości klimatycznej i mobilnej". Raport powstał w ramach kampanii #KlimatNaZmiany, którą współtworzy Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Gościem Czwórki będzie ekspert Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. 

W drugiej części programu zaprosimy na materiał reporterski dotyczący tego, jak zakupy online przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza.

W Skierniewicach powstało Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. Nawet 30 tys. genotypów roślin warzywnych i zielnych będzie składowanych w otwartym w środę Regionalnym Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach. Placówka będzie pełnić istotną rolę w budowaniu polityki bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania dziedzictwa przyrody. 

Sprawdź także:

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (01.07) po godz. 15.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń