- Podstawowa decyzja, przy organizacji tej wystawy, opierała się właśnie o te dwa wydarzenia, niezwykle istotne, niezwykle symboliczne, dlatego podkreślamy je na wystawie - mówi Szymon Kobylarz, kurator ekspozycji.
Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa prezentująca fenomen środowiska hip-hopowego przyciągnie do muzealnych sal tych, którzy do muzeum by nie przyszli, ale też zaznajomi z tym zjawiskiem stałych bywalców placówki.
- Gdy objęłam stanowisko dyrektora muzeum, stwierdziłam, że jednym z najważniejszych elementów krajobrazu śląskich miast jest interwencja artystyczna, wizualna środowiska hip-hopowego - mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. - To, w połączeniu z muzyką i bardzo silną wspólnotą osób fascynujących się hip-hopem, świadków i kreatorów, jest absolutnie godne zauważenia - podkreśla. - Muzeum ma wszelkie warunki żeby to pokazać
Ekspozycja prezentuje nieodległą przeszłość. Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że jest to najbardziej społeczna wystawa, jaką Muzeum zrobiło. - Bez pomocy całego środowiska hip-hopowego wystawy by nie było - zwraca uwagę Alicja Knast. - Szymon Kobylarz sam jest insiderem, dlatego wiedział z kim rozmawiać - dodaje.
Co zobaczymy na wystawie "Zajawka"? Jak zbierano eksponaty? Jak podzielona jest wystawa? Czy warto zabrać na nią dzieci? O tym m.in. w rozmowie z "Pierwsze słyszę".
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Alicja Knast (dyrektor Muzeum Śląskiego), Szymon Kobylarz (kurator wystawy "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003")
Data emisji: 13.06.2019
Godzina emisji: 8.15
pj