Matura 2021.Dziś egzamin z języka polskiego. Maturzyści jesteśmy z Wami
Maturzyści na poziomie podstawowym zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. W tematach pojawiła się "Lalka", "Ziemia obiecana" i analiza wiersza.
CKE język polski arkusz_egzaminacyjny poziom podstawowy.pdf
CKE język polski arkusz_egzaminacyjny wyprawcowanie - poziom podstawowy.pdf
Pierwszy egzamin tegorocznych matur za nami. W tym roku przystąpiło do nich 271 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Na poziomie podstawowym egzamin był podzielony na dwie części. Testową - w której maturzyści odpowiadali m.in. na pytania dotyczące tekstów: Ewa Kołodziejek "Czy zwrot 'ciężko powiedzieć' zasługuje na potępienie?", "O komizmie" Bohdana Dziemidoka, a także fragmentu "Zemsty" Aleksandra Fredry.
Opisową - w której musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów. Pierwszy: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury". Drugi: "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury". Trzeci tematem była interpretacja wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej.
O analizę tegorocznego arkuszu poprosiliśmy Edytę Pilch, polonistkę z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży.
15:15 Czwórka/Strefa Studenta - omówienie arkusza..04.05.2021.mp3 Polonistka Edyta Pilch omawia dla nas arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym (Strefa Studenta/Czwórka)
- Dla wielu maturzystów był to stres, nie tylko związany z maturą, ale wyjściem z domu i obawą przed chorobą. W związku z pandemią i przedłużającym się nauczaniem zdalnym lista lektur oraz wymagany materiał został nieco okrojony - mówi na antenie Czwórki. - Test może nie był trudny, ale też nie był łatwy, dlatego że "Zemsta" jest dla części uczniów bardzo trudna, ponieważ jest pisana językiem archaicznym. Test zawierał pytania zamknięte jak i otwarte, jednak część związana ze streszczeniem utworu jest dla niektórych uczniów problemem, bo nie potrafią ich robić.
Jak wynika z naszej sondy, maturzyści najczęściej stawiali na "Lalkę" jako temat na egzaminie i najczęściej ją wybierali. Jak mówi nasz gość, jest to jedna z lektur, która pojawia się statystycznie najczęściej na maturze. - Uczniowie lubią ten utwór i jest to jeden z lepiej znanych przez nich utworów, a - "Lalka" jest tematem bezpiecznym. Zwróćmy uwagę, że samo sformułowanie "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?" - jest postawieniem tezy, że ułatwia bądź nie ułatwia - tłumaczy Edyta Pilch.
Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy
Słuchaj także:
Jak mówi polonistka, fragment przywołania przykładu głównego bohatera, do którego się odnosiły wspomnienia starego subiekta, czyli Rzeckiego, o młodości Wokulskiego, jego drodze i ambicjach wystarczał, żeby nawet uczniowie słabo pamiętający utwór mogli sobie odtworzyć. - Co więcej jest to pytanie na tyle życiowe, a mało abstrakcyjne, że myślę, że większość maturzystów dobrze sobie z nim poradziła - opowiada w Czwórce. - Rozprawki nie można napisać jedynie ze swojego doświadczenia, oczywiście trzeba się odnieść do lektury. Wypracowanie maturalne ma konkretne wymogi i przede wszystkim trzeba zrobić analizę tekstu i się do niego odnieść, a potem przywołać inne utwory i przykłady literackie. Tutaj warto przywołać Raskolnikowa lub Makbeta.
Również drugi temat dotyczący "Ziemi obiecanej" gość Czwórki ocenia jako przystępny. - To przyjemny temat, wielu polonistów namawia do oglądania filmu Wajdy, więc jeżeli maturzyści nie czytali lektury, to ją znają z doskonałej ekranizacji - wyjaśnia. - Film oddaje świetnie problem miasta. Jest to też częsty motyw w literaturze. Są uczniowie, którzy odwoływali się też do Warszawy na podstawie "Przedwiośnia", czy w "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego. Można też było nawiązać do Paryża opisanego w "Ojcu Goriot", czy Petersburga opisanego w "Zbrodni i karze".
W opinii Edyty Pilch analiza wiersza jako temat wybierany przez maturzystów pojawia się dosyć rzadko. - Na poziomie podstawowym uczniowie boją się wierszy. Uznają, że jeżeli nie zna się tekstu, to trudno w takim stresującym momencie przystąpić do jego samodzielnej analizy - tłumaczy. - Jednak oprócz osobistych preferencji i tego jak wiersz czujemy, osoby sprawne literacko, znające teorię literatury są w stanie zinterpretować każdy wiersz. Myślę, że tę maturę, jak na czasy pandemiczne, należy uznać za przystępną.
Gdzie studiują artystyczne dusze?
Z maturzystami rozmawialiśmy o ich wrażeniach po egzaminie, a historyk Łukasz Przypyłek opowiedział nam o historii matur.
08:10 Czwórka/Strefa Studenta - wybrane tematy, historia matur 04.05.2021.mp3 Z maturzystami rozmawiamy o egzaminie z języka polskiego. Historyk Łukasz Przypyłek opowiada o historii matur (Strefa Studenta/Czwórka)
Sprawdzaliśmy również, jakie emocje towarzyszą maturzystom przed jutrzejszym egzaminem z matematyki. Mówią również o innych wybranych przedmiotach na egzamin dojrzałości oraz zdradzają, jak się nich przygotowują.
03:08 Czwórka/Strefa Studenta - przygotowania do pozostałych egzaminów - 04.05.2021.mp3 Sprawdzamy, jak maturzyści przygotowują się do egzaminów z matematyki i jakie inne przedmioty wybrali na egzamin maturalny (Strefa Studenta/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Materiał przygotowały: Marta Hoppe, Ada Janiszewska
Gość: Edyta Pilch (polonistka, Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)
Data emisji: 04.05.2021
Godz. emisji: 14.14
aw