Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach.
Lotnictwo i kosmonautykę można razem zestawić
Hubert Gross, student Lotnictwa i Kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej, został finalistą Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i Astronomia. Ten młody, niezwykle utalentowany naukowiec jest także jednym z finalistów plebiscytu Nieprzeciętni 2022. Znalazł się także się na liście 25 najzdolniejszych, najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych młodych osób w Polsce, przygotowanej przez magazyn "Forbes".
Jak zapewnia Hubert Gross, dziedziny, którymi się zajmuje, można ze sobą zestawić. - Warto zainteresować się studiami w tym kierunku. Studiując lotnictwo, jest już blisko do kosmonautyki. Latanie i kosmonautykę można połączyć - przekonuje w rozmowie z Weroniką Puszkar.
Nauka latania
Finalista Studenckiego Nobla w ramach swoich studiów przechodzi szkolenie lotnicze, które umożliwi mu otrzymanie licencji pilota zawodowego. - Szkolenie jest zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. W ramach praktyk latamy samolotami lub przechodzimy szkolenie na symulatorach - opowiada gość Czwórki. - Do tego dochodzą przedmioty związane z naukami ścisłymi i kosmonautyką.
Szkolenie jest wielopoziomowe, a podczas jego trwania symulowane są różnego rodzaju niesprzyjające warunki pogodowe. - Jesteśmy szkoleni, żeby umieć sobie poradzić w każdej sytuacji i z różnymi rodzajami usterek - tłumaczy Hubert Gross. - Uczymy się między innymi, jak przeprowadzić cały lot bezpiecznie i jak w razie awarii móc bezpiecznie dolecieć do miejsca docelowego.
Hubert posiada już licencję turystyczną, może ją zdobyć każdy amator lotnictwa. Licencja nie uprawnia co prawda do wykonywania lotów komercyjnych, ale umożliwia odbywanie lotów pomiędzy lokalnymi lotniskami.
ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<
Konkursy z zakresu kosmonautyki
Hubert Gross, wraz z zespołem, jest laureatem wielu nagród z zakresu kosmonautyki. Jeden z konkursów dotyczył lotów suborbitalnych. Zadaniem młodych naukowców było zbudowanie specjalnej osłony, która miałaby chronić pasażerów przed szkodliwym promieniowaniem.
- Musieliśmy przeanalizować warunki, zaproponować, z jakich materiałów ją zrobimy i do tego zmieścić się w określonych parametrach - tłumaczy gość audycji. - Był to projekt mocno koncepcyjny, bo na tego typu projekty przeznacza się milionowe środki i robią to profesjonalne firmy. Proponowaliśmy rodzaj struktury, a do jej budowy zaproponowaliśmy materiały dostępne w przemyśle kosmicznym, braliśmy pod uwagę także produkty, których jeszcze nie ma w seryjnej produkcji. Trudność więc polegała na tym, żeby dobrać coś, czego jeszcze nie było.
Wyróżnienie z przesłaniem
Dostać się do finału konkursu Studencki Nobel, to jak podkreśla Hubert Gross, duże wyróżnienie, jednak dla niego najważniejsze jest, że dzięki temu może podzielić się z innymi tym, co robi. - Może to kogoś zainteresuje, bo tak naprawdę sektor kosmiczny obejmuje wiele dziedzin. Można być lekarzem, psychologiem, inżynierem i mieć swoją działkę w sektorze kosmicznym - tłumaczy. - Serdecznie zachęcam, żeby się zainteresować, jakie kroki poczynić w tym kierunku i jak się zrealizować w niej zawodowo.
Tytuł audycji: Strefa Studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Hubert Gross (finalista konkursu Studencki Nobel i plebiscytu Nieprzeciętni 2022)
Data emisji: 14.06.2022
Godz. emisji: 14.15
aw