Oficjalny dress code nie istnieje
- Uczelnie tym różnią się od szkół średnich, że studenci traktowani są już jako osoby dorosłe. - Nie ma oficjalnego dokumentu, który regulowałby kwestie studenckiego dress code'u, ale pewne zasady są ponadczasowe. Dlatego warto zapytać rodziców, jak to wyglądało za ich czasów i tradycję połączyć z trendami, które panują teraz - dodaje Kowalczyk.
Spór o marynarkę
Przed pierwszą sesją zastanawiałam się, czy powinnam wybrać strój galowy, czy iść na luzie. Postawiłam na klasykę, czyli białą koszulę, ciemne spodnie i eleganckie buty - wspomina studentka Natalia Żak. - Wydawało mi się, że kiedy wybiorę trampki, to nie oddam wykładowcy należytego szacunku. Wolałam nie ryzykować i wypaść dobrze na egzaminie. Goście Czwórki przyznają, że wykładowcy największą wagę przywiązują do wiedzy, ale wygląd studentów też nie umyka ich uwadze. Zwłaszcza mocny makijaż czy wyzywający strój. - Ale zdarzyło mi się usłyszeć od jednej z wykładowczyń, że przyjście na egzamin bez marynarki świadczy o braku szacunku - i dla niej, i dla mnie. Trudno mi jednak było z tym się zgodzić - dodaje Żak.
Gdzie szukać pomocy?
W sytuacjach spornych najlepiej zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Studenta, który działa przy większości uczelni, albo do innych organów prostudenckich, takich jak np. Parlament Studentów RP. - Takie sprawy warto nagłaśniać, bo media mają sporą władzę i siłę sprawczą w takich sytuacjach - podkreśla Paulina Kowalczyk.
Zobacz także:
Przygotowanie do życia... w garniturze
Środowisko akademickie rządzi się swoimi prawami. Inaczej wyglądają studenci prawa, a inaczej ci, którzy uczą się w szkołach artystycznych. Niezależnie jednak od kierunku - każda grupa utrzymuje standardy, tylko robi to w swoim stylu. - Trudno zarzucać przyszłym prawniczkom i prawnikom, że chodzą w eleganckich sukienkach czy garniturach, bo strój jest ważnym elementem zawodu, który będą później wykonywać. To też jest pewien rodzaj przygotowywania się do dalszej pracy - podkreślają rozmówczynie Weroniki Puszkar. - Z naszego doświadczenia wynika też, że wykładowcy raczej nie zwracają uwagi na kolczyki i tatuaże. No chyba że ktoś z wytatuowanym ciałem przyjdzie na egzamin w krótkim topie albo koszulce na ramiączkach. Ale wtedy to też będzie kwestia nieodpowiedniego stroju, a nie samych tatuaży.
17:43 CZWÓRKA Strefa studenta - 14.02.2023.mp3 Jak powinien wyglądać student? (Strefa studenta/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Strefa studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Natalia Żak (studentka), Paulina Kowalczyk (koordynatorka ds. nowych mediów, Biuro Prasowe Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej)
Data emisji: 14.02.2023
Godz. emisji: 14.15
kul