100 lat Chóru Akademickiego UW - koncertowy jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 22:22
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. W tym roku świętuje stulecie swojego istnienia i z tej okazji zaprasza na koncerty jubileuszowe.
Chór Akademicki UW obchodzi jubileusz 100 lecia istnieniazdj.ilustrtacyjne
Chór Akademicki UW obchodzi jubileusz 100 lecia istnienia/zdj.ilustrtacyjneFoto: shutterstock/posztos

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął swoją działalność w 1921 roku, z chwilą utworzenia przy uczelni Akademickiego Koła Muzycznego. Od tamtej pory z niewielkimi przerwami jest miejscem skupiającym wielbicieli muzyki. Od lat, jego szeregi zasilają studenci i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także innych uczelni.

Jubileuszowe koncerty

Wiek tradycji zobowiązuje, a tak godny jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy. O obchodach tej niezwykłej rocznicy i samym chórze opowiadają w Czwórce Julia Obrecka, Natalia Oleksiej i Jakub Szewczyk.

- W tym sezonie obchodzimy jubileusz stulecia naszego istnienia. Za nami jeden koncert, który odbył się w grudniu w kościele Wszystkich Świętych, a przed nami koncert w Filharmonii Narodowej - mówią chórzyści. - Odbędzie się on w czwartek 27 kwietnia o godzinie 19.00. Będzie to piękny koncert, na którym będzie można usłyszeć trochę muzyki ludowej i wielkich tytułów muzyki klasycznej, ale także utworów mniej znanych. Każdy znajdzie coś dla siebie. 


Repertuar nie zawsze poważny

Chór większości z nas kojarzy się z kościołem i dość poważnym repertuarem, jednak jak podkreślają goście Czwórki, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego nie boi się nowatorskich wyzwań.

- Cały czas się rozwijamy i obok utworów muzyki klasycznej, mamy aranżacje rozrywkowe. Śpiewamy m.in. piosenki Seala - tłumaczą. - Decyzje o wyborze utworów podejmuje nasza pani kierownik artystyczna i dyrygent dr Irina Bogdanowicz. Stara się ona tak dobrać kompozycje, żeby były ciekawe dla obu stron. Ponieważ na tym polega piękno muzyki chóralnej, że radość jest słyszalna wtedy i tylko wtedy, kiedy chórzyści czują przyjemność ze śpiewania wykonywanych utworów.


Rozmówcy Weroniki Puszkar przyznają, że śpiewanie w chórze bywa wymagające, jednak korzyści ze wspólnego muzykowania jest bardzo dużo. - Oprócz wspólnego uniesienia muzycznego, skupienia się nad muzyką i nad tym, jak piękno muzyki nas zachwyca, każdemu z chórzystów dużo daje wzajemny kontakt - zauważają. - Faktycznie jesteśmy zespołem i jesteśmy dla siebie, bo tworzymy razem. Każdy z nas dokłada jakąś cegiełkę od siebie. Jest to dla nas także wspaniała odskocznia od rzeczywistości.


Posłuchaj
18:48 Czwórka/Strefa Studenta - Chór UW - 04.04.2023.mp3 W audycji mówimy o jubileuszu 100 lecia istnienia Chóru Akademickiego UW (Strefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Julia Obrecka, Natalia Oleksiej, Jakub Szewczyk (Chór Akademicki UW)

Data emisji: 04.04.2023

Godz. emisji: 14.22

aw

Czytaj także

Jak działają organizacje studenckie i czy warto do nich należeć?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 20:50
Stowarzyszenie Studentów BEST jest międzynarodową organizacją studencką skupiającą 88 uczelni technicznych w 31 krajach Europy. Sprawdzamy, jak działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weekend "la dolce vita". Lecimy do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 11:50
To może być dobry pomysł na majówkę albo na świąteczny wyjazd z rodziną - przekonują wielbiciele Wiecznego Miasta. W cyklu "City break" zabieramy Was do Rzymu.
rozwiń zwiń