Studentki i studenci tego kierunku uczą się, jak projektować zieleń w miastach i jak korzystać przy tym z rozwiązań ekologicznych. Absolwenci będą przygotowani do oceny szaty roślinnej w terenach zurbanizowanych i będą mieli wpływ na zieleń w miastach w przyszłości.
- Ci, którzy kochają przyrodę, rośliny, potrafią zrozumieć funkcjonowanie natury, a przede wszystkim drzew w środowisku miejskim, trafiają na taki kierunek, jakim jest ogrodnictwo miejskie i arborystyka - mówi dr hab. Ewa Zaraś, prodziekan Wydziału Ogrodnictwa SGGW. - Bardzo bym chciała, by aplikowali na niego absolwenci liceów ogólnokształcących, bo program dedykowany jest wszystkim. To studia uszyte na miarę miasta - dodaje.
Piotr Rogulski i Jan Orliński, dzisiejsi studenci ogrodnictwa miejskiego i arborystyki, na SGGW trafili przez miłość do roślin i drzew. - Mnie pociągały zawsze drzewa. To mocne elementy krajobrazu wiejskiego i miejskiego. To takie kolumny, które od małej roślinki dorosły do czegoś, co przekracza 30-40 metrów - mówi Jan. - Mam też pewne doświadczenie linowe, więc ten wybór arborystyki był jakby elementem mojego naturalnego rozwoju.
W przypadku Piotra Rogulskiego początkiem przygody z ogrodnictwem była jego pasja - rośliny domowe. Swój pokój zmienił w dżunglę, a dziś wzbogaca ją o coraz to nowe gatunki. - Pasjonują mnie byliny, krzewy. To cały czas ewoluuje. Mam takie zielone zakręcenie - przyznaje. - Mówi się, że jak się pracuje w tym, co się lubi, to nie przepracuje się ani jednego dnia. Tak samo jest ze studiami.
16:41 czwórka strefa studenta 09.05.2023.mp3 Ogrodnictwo miejskie i arborystyka - czego nauczymy się na tych studiach? (Strefa studenta/Czwórka)
Arborystyka - wejście w drzewo
Szósty semestr studiów na kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka poświęcony jest drzewom. Właśnie wtedy chętni żacy mają szansę nauczyć się wspinania po nich, wziąć udział w szkoleniu z dostępu linowego do drzewa.
- To jest fenomenalne doświadczenie, gdy wchodzi się w koronę drzewa, to cudowne biuro - podkreśla dr hab. Ewa Zaraś. - Arboryści podciągani są na linach, by precyzyjnie móc przeprowadzić pielęgnację drzewa, gdy np. trzeba usunąć suchą gałąź. Czasem można ustawić podnośnik, ale zdarza się, że jedynym bezpiecznym sposobem, dla ludzi lub drzewa, jest wejście w drzewo. To wymaga dużej precyzji i umiejętności - dodaje.
Najwyższe ze znanych dziś w Polsce drzew ma około 60 metrów i znajduje się w okolicy Barda Śląskiego. Na świecie najwyższe okazy osiągają wysokości ponad 100 metrów. Arboryści, którzy się na nie wspinali, przyjeżdżają szkolić też polskich studentów.
Ogrodnictwo - nie tylko drzewa
Ogrodnictwo miejskie to jednak nie tylko drzewa. Duży odsetek ludzi żyje w środowisku miejskim, zależy im na wygodnych i ładnych przestrzeniach. Zadaniem ogrodników miejskich jest dbanie o rośliny miejskie, ale też całe otoczenie.
- Za duże projekty ogrodów odpowiedzialni są architekci krajobrazu, ale są też potrzebni ludzie, którzy będą umieli zidentyfikować problemy, jakie są w mieście, pod kątem funkcjonowania przyrodniczego, ale i dobrostanu człowieka - wyjaśnia gość Weroniki Puszkar. - Te miejskie tereny zielone mają być, ale dodatkowo muszą być, odpowiednio skonstruowane, pielęgnowane, prowadzone, zarządzane. Do tego potrzebni są wykwalifikowani ogrodnicy miejscy, których kształcimy - dodaje.
***
Tytuł audycji: Strefa studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: dr hab. Ewa Zaraś (prodziekan Wydziału Ogrodniczego), Piotr Rogulski i Jan Orliński (studenci)
Data emisji: 09.05.2023
Godz. emisji: 14.12
kul/pj