Zima nie zawsze taka straszna
Większość ptaków, która zostaje u nas na zimę, jest dobrze do trudnych warunków przystosowana, a im łagodniejsza zima, tym ptakom łatwiej. - W dobie zmieniającego się klimatu w Polsce na zimę zostają gatunki, których wcześniej nie obserwowaliśmy - opowiada gość audycji. - Coraz liczniej pojawiają się rudziki czy pokrzywnice, które odlatywały na zimę, ale łagodna aura pozwala im tu przetrwać.
Gdy cieplej na dworze, tym bardziej powinniśmy zadbać o karmę dla ptaków. W takich warunkach należy pamiętać, żeby wystawiać pokarm, który będzie suchy i nie będzie pleśniał. Należy także dbać o czystość karmnika.
Akcja Karmnik - na czym polega?
- Jest to projekt badawczy, który już od kilkunastu lat jest prowadzony przez naszą sekcję. Oprócz tego, że dokarmiamy ptaki, głównym zadaniem jest ich obserwacja i badanie - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Sprawdzamy, jakie nowe gatunki się pojawiają. Monitorujemy także ptaki, które są naszymi stałymi gośćmi, takie jak sikorki bogatki. Badamy, jak często przylatują do karmnika, czy wracają do niego i jak się zachowują w obliczu zmian klimatycznych.
W ramach akcji Karmnik ptaki są odławiane i obrączkowane, to ułatwia ich obserwację. Ptaki są identyfikowane poprzez nadanie im numeru. Na tej podstawie można stwierdzić m.in. czy wracają osobniki sprzed kilku lat i jak często pojawiają się przy karmniku.
Źr. Facebook/Akcja Karmnik
Obserwacja ptaków nie tylko zimą
Badania ornitologiczne sekcji nie ograniczają się do akcji Karmnik. Studenci także angażują się w takie projekty jak Terenowa Stacja Ornitologiczna "Obóz Wisła", gdzie badają migracje ptaków i prowadzą szereg badań na środkowej Wiśle pod Warszawą. Jako sekcja prowadzą także wieloletni projekt w lasach sobiborskich, przy trójstyku granic z Białorusią i Ukrainą.
- Głównie jesteśmy skoncentrowani na ptakach, ale także obserwujemy zwierzęta takie jak wilki czy rysie, a także płazy - tłumaczy Jan Rabczyński. - Ten obszar, dotychczas nieznany w świecie ornitologicznym i przyrodniczym, został wybrany ze względu na występującą tam wielką bioróżnorodność. Obydwa projekty zostały zapoczątkowane przez prof. Marka Kellera. Po jego śmierci kontynuujemy jego dzieło.
14:13 Czwórka/Strefa studenta Akcja Karmnik 03.01.2023.mp3 O akcji Karmnik i działalności Sekcji Ornitologicznej KNL SGGW opowiada Jan Rabczyński (Strefa studenta/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Strefa studenta
Prowadzi: Weronika Puszkar
Goście: Jan Rabczyński (Sekcja Ornitologiczna KNL SGGW)
Data emisji: 03.01.2023
Godz. emisji: 14.15
aw/kor