Święta w Betlejem. "Miasto wielu kultur i smaków"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 09:24
Betlejem to miasteczko na Zachodnim Brzegu Jordanu, na południe od Jerozolimy. Ulokowane na kilku wzgórzach Pustyni Judzkiej, jest celem świątecznych pielgrzymek chrześcijan. - Dziś to tygiel wielokulturowości, miks religii - mówili w rozmowie z Czwórką podróżnicy Marzena i Tomek, którzy spędzili tam święta. 
Betlejem - to dla chrześcijan miasto wyjątkowe
Betlejem - to dla chrześcijan miasto wyjątkoweFoto: Kirill Neiezhmakov/shutterstock

Miasteczko w starożytności nosiło nazwę Efrata, a w opisach biblijnych jest pokazywane jako miejsce spokojnego, pasterskiego życia. Dziś jest chętnie odwiedzane przez chrześcijan. Uznaje się je za miejsce urodzenia króla Dawida i Jezusa Chrystusa. - Na co dzień chrześcijanie stanowią mniej niż jeden procent mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, a samo Betlejem zamieszkałe jest głównie przez muzułmanów - wyliczała prowadząca audycję Martyna Matwiejuk. Jak tłumaczyli twórcy bloga "Byle do wakacji" Marzena i Tomek, święta w Betlejem są wyjątkowe. - Ulice w czasie świąt są kolorowe, radosne, jednak wyglądają inaczej niż w Polsce, choćby dlatego, że pogoda jest tam inna, nie ma śniegu - podkreślali goście Czwórki. 

Bazylika Narodzenia Pańskiego i Grota Mleczna - obowiązkowe punkty

Najważniejszą świątynią jest Bazylika Narodzenia Pańskiego zbudowana przez Konstantyna Wielkiego, to właśnie pod jej prezbiterium znajduje się Grota Narodzenia, zwana Mleczną. Główne wejście do Bazyliki znajduje się od strony Placu Bożego Narodzenia. Bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2012 w trybie nadzwyczajnym.

- To jeden z najstarszych kościołów funkcjonujących nieprzerwanie na świecie, a pieczę nad tym miejscem sprawują przedstawiciele dwóch wspólnot wyznaniowych: częściowo franciszkanie, a częściowo greccy mnisi reprezentujący kościół prawosławny - tłumaczyła Martyna Matwiejuk. Jak podkreślała, turyści, którzy chcą odwiedzić to miejsce i wejść do Groty Narodzenia, powinni zarezerwować sobie wcześniej bilety. - To miejsce jest niewielkie, więc liczba osób mogących przebywać wewnątrz jest ograniczona - przestrzegała. 

Jak odwiedzić Betlejem na własną rękę? 

Betlejem ze wszystkich stron oddzielone jest wysokim murem, a bramy graniczne kontrolowane są przez armię. Jednak turystom nie jest trudno odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Jak tłumaczyli Marzena i Tomek, podróż do Ziemi Świętej można wykupić w biurze, ale warto spróbować zorganizować ją na własną rękę. - Trzeba poświęcić na to trochę czasu i poszukać w sieci: na blogach, forach, czy w specjalnych serwisach, i wówczas nie nocujemy w hotelach, tylko u lokalsów - tłumaczył Tomek. 

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, jest Wzgórze Pasterzy, położone nieopodal Betlejem. - Tu są pielgrzymi z całego świata: z Kolumbii, Indonezji, Wietnamu czy Indii. My uczestniczyliśmy w pasterce indonezyjskiej - wspominała Martyna. - Choć nie rozumieliśmy, o czym śpiewają, to było niesamowite przeżycie.

Posłuchaj
16:05 czwórka betlejem 2021_12_25-10-11-36.mp3 Jak wygląda codzienność i święta Bożego Narodzenia w Betlejem? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Betlejemskie święta? "To czas dla bliskich" 

Jak opowiadała zaś Martyna Matwiejuk, święta w Betlejem to przede wszystkim spotkania z bliskimi, ale także wyśmienite potrawy i moc słodyczy. - Jednym z obowiązkowych punktów jest misa świątecznych ciastek, z których część to kruche ciasteczka z nadzieniem z trzech rodzajów pasty: daktyli, orzechów włoskich i pistacji - wyliczała prowadząca audycję. - Wyjątkowy jest także sposób przygotowania mięs, a jednym z podstawowych dań jest grillowana jagnięcina, podawana z ryżem, popijana tłustym jogurtem - opowiadała. - Jeśli chodzi o warzywa, to przede wszystkim tabule, fatus, czyli sałatka warzywna, ale także znany w Polsce hummus - tłumaczyła.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Marzena i Tomek (twórcy bloga "Byle do wakacji")

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 10.09

kd

Czytaj także

Nowe brzmienia Bożego Narodzenia: Ala/Zastary, Buslav i Atlvnta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:50
W gronie polskich artystów, którzy w tym roku przygotowali muzyczne niespodzianki na święta, są m.in. duety Ala/Zastary, Atlvnta i Buslav. Kto nie czuje magii świąt, a kto nagrał cover największego "christmasowego" hitu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryba w wannie to nie tradycja. 80 procent Polaków przeciwko sprzedaży żywych karpi

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 14:47
Przedstawiciele Fundacji Viva! od lat sprzeciwiają się sprzedaży żywych karpi. Mają po swojej stronie 80 procent Polaków. Podkreślają, że karp w wannie to nie tradycja, ale jedynie przyzwyczajenie, które jest z nami od czasów PRL. 
rozwiń zwiń