Karnawał to okres balów przebierańców, czy maskowych, a także przeróżnych zabaw tanecznych. Słowo "karnawał" pochodzi od włoskiego carnevale, francuskiego carnaval, bądź łacińskiego carnem levāre, co oznacza "żegnaj mięso". Za początek karnawału uznawane są w tradycji chrześcijańskiej - według różnych źródeł - święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok lub święto Trzech Króli. Okres ten kończy z reguły Środa Popielcowa - święto ruchome, odbywające się na 46 dni przed Wielkanocą - która stanowić ma jednocześnie początek Wielkiego Postu. Karnawałowa tradycja wywodzi się z kultów płodności. W XVII i XVIII w. kto tylko mógł, hulał na maskaradach, początkowo urządzanych na dworach. W XIX w. popularne stały się wieczorki tańcujące, czyli prywatne, zamknięte imprezy w grupie znajomych i krewnych.
Największy karnawał na świecie - w Rio de Janeiro
Dziś najsłynniejszym na świecie karnawałem - wpisanym nawet do Księgi Rekordów Guinnessa - jest oczywiście ten w brazylijskim Rio de Janeiro. Jego początki wcale jednak nie były pełne radości, bo tradycja ta - związana początkowo z wówczas z zabawą zwaną "entrudo" - przybyła do Brazylii wraz z Portugalczykami w czasach kolonialnych. - Wówczas były to uliczne walki, polegające na rzucaniu w siebie specjalnymi woskowymi kulami, przerywane nierzadko przez policję - opowiadała prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
Jak podkreślała, wszystko zmieniło się dopiero wraz z początkiem XX wieku, gdy pojawiła się samba. - Dziś brazylijskie karnawały są jednymi z najpiękniejszych wydarzeń na świecie. Wiążą się z nimi pokazy różnych szkół tańca na sambodronach, czyli specjalnie przystosowanych fragmentach ulicy - mówiła. Jak opowiadała, jeśli wylądujemy w Rio de Janeiro w czasie karnawału, warto zagubić się gdzieś wewnątrz jednej z tematycznych, muzykujących grup paradujących po tamtejszych ulicach. - I zwrócić uwagę na stroje osób biorących udział w tamtejszych zabawach. Są dopracowane w każdym szczególe, niektóre bywają niezwykle odważne, do tego dochodzą także farby, którymi przyozdabia się ciała - wymieniała Martyna Matwiejuk.
Karnawał w Europie? Świętuj w Wenecji
Europejczycy, chcący świętować znacznie bliżej mają jednak do włoskiej Wenecji. - Tam karnawał przez długi okres był zakazany, możliwość świętowania ulicznego przywrócono dopiero w 1979 roku - opowiadała prowadząca audycję. - Inauguracja odbywa się już tradycyjnie tzw. Lotem Anioła. Inauguracja miała miejsce w XVI wieku, gdy jeden z artystów-akrobatów wykonał spektakularny skok z dzwonnicy Bazyliki Św. Marka - opowiadała Maryna Matwiejuk.
Tradycja wykorzystania legendarnych weneckich masek-małych dzieł sztuki, swoje źródła ma w Średniowieczu. - Wówczas Wenecja była niewielkim miastem i wszyscy się znali, dlatego ludzie z różnych grup społecznych zakładali maski, by móc się bawić wspólnie bez podziałów wynikających ze statusu - opowiadała dziennikarka.
13:51 karnawał 2022_01_08-10-15-44.mp3 Najbardziej spektakularne imprezy karnawałowe na świecie (Światłą wielkiego miasta/Czwórka)
Karnawał w Luizjanie to także ogromne przeżycie - przekonują o tym podróżnicy Aga i Bartek Wrzosek. - Mardi Gras, czyli ostatni wtorek zabawy ulice pełne są ludzi, wielu turystów, ulicami przechodzą parady - opowiadali goście Czwórki. - Miasto żyje od samego rana. My jechaliśmy z Meksyku, i trafiliśmy też na Mardi Gras, odbywające się pod miastem. Wówczas organizowane są przeróżne zabawy, np. łapanie koguta albo po prostu tańce - wymieniali.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Aga i Bartek Wrzosek (twórcy bloga Calluna Trip)
Data emisji: 08.01.2022