Barcelona. "Inna na wakacje, inna do życia na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 14:00
Obserwuj nas na Google News
Są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Nadmierna liczba turystów od lat jest bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona, którą rokrocznie odwiedza nawet 9 mln przyjezdnych. 
Targ La Boqueria w Barcelonie codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata.
Targ La Boqueria w Barcelonie codziennie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata.Foto: Ivica Drusany/Shutterstock.com

Jak turyści "zjadają" Barcelonę?

Masowa turystyka "zjada" miejsce i jest to prawda znana od dawna, choć dopiero od kilku lat ma swoją nazwę. To "overturism". Zaczyna się od turystów pionierów, którzy odkrywają dane miejsce. Publikują zdjęcia w sieci, robią relacje na Instagramie i piszą o tym na blogach. Za nimi jadą tam ich followersi, potem lokalna społeczność rozbudowuje turystyczną infrastrukturę i robi z ustronia atrakcję turystyczną. W tej chwili największym problemem w Barcelonie jest brak mieszkań na długi wynajem, bo właściciele takich lokali, zwłaszcza w centrum, oferują je turystom - na krótkie terminy i w bardzo wysokich cenach. - Dostępność i cena to jedna sprawa, ale są też ogromne problemy z jakością mieszkań, które zostają dla pozostałych mieszkańców. Te proporcje są bardzo zachwiane, co podkreślają rodowici barcelończycy - wyjaśnia blogerka i autorka przewodników Anna Nguyen Van. - Rząd Katalonii próbuje zaradzić temu zjawisku i wprowadza kolejne uregulowania, ale na razie niewiele się zmieniło w tej sprawie. Wiem, bo sama rozglądam się za nowym lokum.  

Barcelona "na wakacje" różni się od tej "na co dzień"

Barcelona od dekad znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miast w Europie. Nic dziwnego - słynie z niepowtarzalnej architektury, przyciąga pysznym jedzeniem i wiecznie dobrą pogodą. - Mieszkanie w stolicy Katalonii zmieniło mój styl życia. Największy wpływ na to ma pogoda i słońce, które świeci praktycznie przez cały rok - opowiada gość Czwórki. - Kiedy przyjechałam tu jako turystka, patrzyłam na Barcelonę z innej, wakacyjnej,  perspektywy. Teraz jestem świadoma wszystkich minusów życia w tym mieście, ale po prostu je akceptuję - przyznaje.  

Sprawdź też: PODRÓŻE Z CZWÓRKĄ >>>

Daj się porwać rytmom flamenco

Obok znanych atrakcji turystycznych Barcelona oferuje też niezapomniane widoki z bunkrów, przedziwne, niewielkie muzea oraz spektakle flamenco, które odbywają się niemalże na każdym rogu ulicy. - Na terenie, na którym leży Barcelona, mocno odczuwalne są wpływy francuskie, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę i taniec. Ale flamenco pochodzi z Andaluzji i jest połączeniem lokalnej tradycji z wpływami żydowskimi i muzułmańskimi. W trakcie takiego spektaklu na scenie pojawiają się muzycy z gitarami oraz tancerze i tancerki. Wszystko kipi od emocji i trzeba to po prostu zobaczyć na żywo - zachęca autorka audycji Martyna Matwiejuk.


zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Zobacz: DOKĄD POJECHAĆ W 2023 ROKU? >>>

Posłuchaj
25:36 CZWÓRKA Swiatla wlk miasta - barcelona 14.01.2023.mp3 Jak wygląda życie w Barcelonie i jak zwiedzać to miasto poza turystycznym szlakiem? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Nguyen Van (autorka przewodników i blogerka)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

City break w Lizbonie. Wjedź na wzgórze tramwajem - to może być początek pięknej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:00
Lizbona to położona najdalej od Polski europejska stolica. Choć dystans jest duży, to warto go pokonać, by zobaczyć niezwykłe, kolorowe fasady kamienic, żółte tramwaje i poznać smaki oceanu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break. Uciekamy przed zimą na Maderę

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 10:07
Tym razem zaproponujemy kilkudniowy city break w Europie, ale bardzo blisko Afryki. Wybierzemy się na "Wyspę wiecznej wiosny", czyli Maderę. 
rozwiń zwiń