Miasto zlokalizowane jest w północnej części kraju, na brzegu Zatoki Tallińskiej. Zajmuje siódme miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata, a wraz z Turku w 2011 roku zdobyło miano Europejskiej Stolicy Kultury. Mieszka w nim ok. 450 tys. ludzi.
Miasto ery cyfrowej
- Tallin jest nazywany miastem ery cyfrowej. To ma swoje podłoże w historii. W 2007 Estonia stała się celem zmasowanego ataku cybernetycznego przeprowadzonego ze strony Federacji Rosyjskiej. Wówczas zostały zablokowane systemy bankowe i największe media w całym kraju - opowiada Martyna Matwiejuk. - Od tego czasu w Tallinie znajduje się centrum doskonalenia obrony cybernetycznej NATO, a samo miasto jest naszpikowane aplikacjami mobilnymi, które mają ułatwić życie ich mieszkańcom. Między innymi w czasie rzeczywistym można otrzymać informacje o korkach i komunikacji miejskiej. Można także wysłać wnioski, co warto poprawić w stolicy. Wysoko są rozwinięte e-usługi.
Zielona Stolica Europy 2023
Warto wiedzieć, że Tallin otrzymał tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023, przyznany przez Unię Europejską. Jak zaznaczył komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius: "Tallin wykazał się konkretnymi działaniami na rzecz natury. Najważniejszym z tych działań jest zaangażowanie miasta w zapewnienie mieszkańcom dużej ilości terenów zielonych. Miasto chce, aby parki, ogrody i rezerwaty przyrody pozostały dzikie, próbując w ten sposób zachęcić owady do zapylania".
- Tallin chce być miastem 15-minutowym. To jest koncepcja, która zakłada, że każdy mieszkaniec w ciągu 15 minut może dotrzeć do wszystkich potrzebnych miejsc użyteczności publicznej takich jak szkoła, sklep czy szpital - tłumaczy gospodyni audycji. - Tallin jest także pierwszą stolicą europejską, która wprowadziła darmową komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców.
Źr. Youtube/Turystyczna Jazda - odc. 130 - Estonia
Bogata i barwna historia
Mówiąc o Tallinie, nie sposób nie wspomnieć o jego bogatej i barwnej historii, której ślady można znaleźć w całym mieście. To tu funkcjonuje najstarsza apteka w Europie. Starówka zachwyca urokliwymi zaułkami, a restauracje przyciągają zapachem smakowitych i sycących potraw.
Kuchnia oparta jest na mięsie i rybach, bo w końcu Tallin leży nad morzem. - Polecam zupę z węgorza. Pyszna jest także gotowana soczewica podawana na podpłomyku i piklowana dynia - opowiada Martyna Matwiejuk. - W kuchni estońskiej znajdziemy dużo grzybów, roślin strączkowych, a także owoców leśnych pod różnymi postaciami. Służą jako dodatek do dań wytrawnych, jak i słodkich. Estończycy są także specjalistami w wytwarzaniu soku brzozowego. W tej kuchni czuć też wpływy kuchni skandynawskiej.
Zobacz także:
Muzeum, które warto odwiedzić
Będąc w Tallinie, warto wybrać się do muzeum marynistycznego, które jest zlokalizowane w hangarze Lennusadam - dawnym hangarze dla hydroplanów. - W tym wybudowanym w 1916 roku obiekcie dziś funkcjonuje muzeum marynistyczne. To jedno z najlepszych na świecie i jedno z atrakcyjniejszych muzeów, w jakich zdarzyło mi się być - tłumaczy autorka cyklu. - Główną atrakcją jest łódź podwodna Lembit, do której można wejść i zwiedzić jej oryginalne wnętrze.
20:00 Czworka /Azymut 0 - Tallin 09.07.2022.mp3 Tallin. Co warto zobaczyć w tym mieście? (Azymut 0/Czwórka)
Tallin jest świetną bazą wypadową do wycieczek. Można stamtąd pojechać m.in. nad pobliski wodospad Jägala. W okolicach Tallina znajduje się także największy Park Narodowy Lahemaa, który łączy las, bagno, plażę i morze. Ze stolicy Estonii jest niedaleko do Helsinek, bo tylko 80 km. Najłatwiej dostać się tam promem.
***
Audycja: Azymut 0
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Data emisji: 9.07.2022
Godzina emisji: 10.08
pj/aw