Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.07.2011

Niebezpieczne paluszki, które mogą być skarbem

Zużyte baterie są zagrożeniem dla środowiska. Ale mogą też być skarbnicą przydatnych materiałów.
 Niebezpieczne paluszki, które mogą być skarbemfot. Hd207 /Wikimedia Commons/CC

Nikogo nie należy już przekonywać, że nie należy wyrzucać do zwykłego kubła na śmieci zużytych baterii. Bo stanowią zagrożenie dla otoczenia. Takie baterie można poddać recyklingowi, zwłaszcza, że zawierają cenne materiały.

- W bateriach są cenne materiały, takie jak cynk, mangan, czy związki żelaza - doktor Zbigniew Rogulski z Instytutu Chemii Przemysłowej. Są też materiały, które mogą zanieczyszcza środowisko, takie jak kadm i rtęć. Dlatego konieczne staje się bezpieczne wycofanie takich produktów, co jest zresztą zgodne z regulacjami Unii Europejskiej.

- Profesor Andrzej Czerwiński z IChP twierdzi, że już istniała metoda odzyskiwania cynku i stali. Polegała na oddzieleniu kubka stalowego i cynkowego, zaś pozostałą tzw. czarna masę mielono. W tej masie jest elektrolit, węgiel, związki manganu, chlorek cynku. Do tej pory problemem było, jak odzyskać to, co jest w tej czarnej masie.

Ta metoda zwana metodą przewałową walca nie pozwalała na odzyskanie innych materiałów. Instytut opracował nową metodę. Oddziela stalowy kubek i przekazuje go do huty. Zaś zawartość zużytej baterii, wspomniana czarna masa, jest poddawana działaniu kwasu siarkowego z odpowiednimi dodatkami, zwiększającymi poziom recyklingu. – W efekcie otrzymujemy kilka produktów, które Maja zastosowanie bądź to w przemyśle chemicznym, jako odczynniki chemiczne, bądź jako materiały służące do konstrukcji nowej baterii tego samego typu – wyjaśnia dr Zbigniew Rogulski.

Profesor Czerwiński tłumaczy, dlaczego tak ważny jest recykling baterii. – Jedna bateryjka cynkowo-rtęciowa potrafi zatruć 1m3 gleby – mówi. A jeśli uświadomimy sobie, ilu baterii używamy w domu i pomnożymy przez liczbę gospodarstw domowych, to problem urasta do rangi problemu ogólnoświatowego.

Rozmawiał Artur Wolski.