Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 21.06.2011

Wspólna energetyczna, kontrowersyjna klimatyczna

Porozumienie w sprawach energetycznych i obrona naszych interesów w w kwestiach klimatycznych - to kolejne priorytety polskiego przewodnictwa.
Wspólna energetyczna, kontrowersyjna klimatycznafot. East News

Jednolita polityka energetyczna będzie jednym z wyzwań polskiej prezydencji.

Sprawa jest dyskutowana od dawna. Z jednej strony kraje członkowskie zgadzają się, ze konieczna jest jednolita polityka wobec dostawców energii i dywersyfikacja dostaw, z drugiej nie chcą, by Bruksela dyktowała im, od kogo mają kupować np. gaz. Wiele razy, krytykowano uzależnienie UE od rosyjskiego gazu, ale to nie przeszkadza firmom włoskim czy bułgarskim zawierać kolejne kontrakty. - Trzeba jasno określić, jak ma wyglądać umowa z zewnętrznym dostawca energii. Nie powinna być niekorzystna dla innych, musi być transparentna - uważa Lena Kolarska-Bobińska, eurodeputowana, zajmująca się kwestiami energetyki.

Sprawą kontrowersyjną będzie też polityka klimatycznej. Marcin Korolec, wiceminister gospodarki uważa, że zostaliśmy pokrzywdzeni przy podziale darmowych kwot na emisję CO2. Na szczęście na razie, przynajmniej do końca roku, komisja nie chce wprowadzać kolejnych limitów. Zadaniem Polski będzie natomiast przygotowanie stanowiska UE na grudniową Konferencję Klimatyczną w Durbanie.

(lu)

Aby wysłuchać relacji Beaty Płomeckiej, wystarczy wybrać "Jednolita polityka energetyczna" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.