Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 13.12.2010

Efektywność energetyczna w Polsce

Poprawa efektywności energetycznej to jeden z głównych celów UE. Generuje miejsca pracy, przyczynia się do obniżenia rachunków za energię i redukcji emisji CO2. Zdaniem przedstawicieli organizacji pozarządowych Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał.
Unia EuropejskaUnia Europejskafot. east news

Polska ma do odegrania ważną rolę w promowaniu rozwiązań na rzecz efektywności energetycznej - przekonują przedstawiciele międzynarodowych organizacji pozarządowych. Działania te nasz kraj powinien podjąć podczas swojej prezydencji w Unii Europejskiej. O tym, dlaczego oczekiwania wobec Polski są tak duże, Grzegorz Krakowski:

Przedstawiając możliwie najzwięźlej ideę efektywności energetycznej można by powiedzieć mniej, może więcej. Efektywnie gospodarując energią, ograniczając jej straty i zużycie tam, gdzie nie jest to konieczne, można osiągnąć wiele korzyści zarówno finansowych, jak i ekologicznych. Poprawa efektywności energetycznej jest więc jednym z celów Unii Europejskiej.

Erica Hope z organizacji Climate Action Network Europe: - W 2007 roku Unia Europejska przyjęła trzy cele do 2020, tak zwany pakiet trzy razy dwadzieścia. Zakłada on dwudziestoprocentową redukcję emisji gazów cieplarnianych, dwudziestoprocentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w finalnym zużyciu energii i poprawę efektywności energetycznej również o dwadzieścia procent.

Jednak realizacja unijnych celów może nie być łatwa.

Erica Hope: - Niestety, realizacja celu poprawy efektywności energetycznej jest zagrożona. Jeżeli będziemy kontynuować dotychczasową politykę z jej tempem wdrażania zmian, to uda się poprawić efektywność jedynie o dziesięć procent.

Dlaczego organizacje pozarządowe liczą akurat na Polskę?

Arianna Vitali Roscini z WWF: - Po pierwsze, jest krajem, który może stać się ambasadorem dobrych rozwiązań w dziedzinie oszczędzania energii. Podstawowe pytanie brzmi: jak poprawić efektywność energetyczną, a tym samym ograniczyć zużycie energii? Dla Polski jest to kluczowe zagadnienie. To kraj mający duży potencjał, jeżeli chodzi o możliwości oszczędzania energii. Efektywność energetyczna, zwłaszcza wdrażana w budownictwie, generuje tysiące miejsc pracy. Dodatkowo przyczynia się do obniżenia rachunków za energię.

Efektywność energetyczna ułatwia też redukcję emisji dwutlenku węgla - zaznacza Brook Riley z organizacji Friends of the Earth Europe.

Brook Riley: - Jeżeli spojrzymy na efektywność energetyczną jako swego rodzaju tylne drzwi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, jeśli zobaczymy, ile korzyści daje oszczędzanie energii, to Polska może tu odegrać znaczącą rolę. Jest ona często postrzegana jako hamulec procesów związanych z ochroną klimatu, jednak korzystając z dobrodziejstw efektywności energetycznej, może pociągnąć za sobą inne państwa w podobnej sytuacji.

W porównaniu do wielu europejskich krajów w Polsce nie ma tak dogodnych warunków do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wiatry są słabsze, a słońca mniej. Polska energetyka oparta jest na węglu, a gospodarka należy do najbardziej energochłonnych w Europie. Z tego powodu oszczędzanie energii jest tutaj tak ważne. Zdaniem przedstawicieli organizacji pozarządowych nasz kraj ma w tej dziedzinie duży potencjał. Czy będziemy potrafili to wykorzystać, okaże się w przyszłym roku.

13-12-2010 06:22 3'13