Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 27.01.2015

To oni są najważniejszymi gośćmi 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Troje byłych więźniów zabierze głos

Halina Birenbaum, Kazimierz Albin i Roman Kent zabiorą głos podczas głównej ceremonii 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Byli więźniowie, których na uroczystości przyjechało z różnych krajów prawie trzystu, będą głównymi bohaterami wtorkowych wydarzeń w byłym niemieckim obozie.
Była więźniarka, pisarka Halina Birenbaum podczas spotkania z dziennikarzami w OświęcimiuByła więźniarka, pisarka Halina Birenbaum podczas spotkania z dziennikarzami w OświęcimiuPAP/Jacek Bednarczyk
Galeria Posłuchaj
  • 300 byłych więźniów raz jeszcze przyjedzie do miejsca, które określają mianem piekła na ziemi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Halina Birenbaum urodziła się w 1929 roku w Warszawie. W okupowanej stolicy przebywała w getcie. Jako dziecko została deportowana do obozu na Majdanku, a następnie do Auschwitz, Ravensbrueck oraz Neustadt-Glewe, w którym doczekała wolności. Podczas wojny straciła całą rodzinę.

Po wojnie, w 1947 roku wyjechała do Izraela, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 roku ukazały się jej wspomnienia z czasów wojny "Nadzieja umiera ostatnia". Utwory Birenbaum zostały przetłumaczone na kilka języków.

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

Kazimierz Albin urodził się w 1922 roku w Krakowie. Przed wojną ukończył cztery klasy gimnazjum. W styczniu 1940 roku został aresztowany na Słowacji, gdy próbował dotrzeć do formującej się we Francji polskiej armii. Niemcy umieścili go w więzieniu w Preszewie, a następnie Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie. 14 czerwca 1940 roku został deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. W lutym 1943 roku uciekł z obozu. Ukrywał się w Krakowie. Ukończył tajną szkołę podchorążych. Walczył w szeregach AK.

Po wojnie ukończył studia na wydziale lotniczym Politechniki Krakowskiej. Jest autorem wojennych wspomnień, które ukazały się pod tytułem "List Gończy". Po przejściu na emeryturę był jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Roman Kent urodził się w 1929 roku Łodzi. Po wkroczeniu Niemców przebywał w getcie "Litzmannstadt", skąd został deportowany do Auschwitz. Później był także więźniem Gross-Rosen i Flossenbuerga, w którym wraz z bratem Leonem zostali wyzwoleni 23 kwietnia 1945 roku.

W 1946 roku braciom, razem z innymi dziećmi i młodzieżą, która przeżyła Holokaust, jako "sierotom" umożliwiono wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Roman Kent mieszka w Nowym Jorku. Jest przewodniczącym "American Gathering of Jewish Holocaust Survivors" i skarbnikiem "Jewish Claims Conference". Od 2003 roku jest wiceprezydentem, a od 2011 roku prezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Jest także członkiem Międzynarodowej rady Oświęcimskiej.

Wielokrotnie ocierali się o śmierć. Wspomnienia byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau>>>

PAP/asop