Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 15.09.2015

Kanonizacja księdza Jerzego Popiełuszki. Koniec procesu badania cudu

We Francji zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem ks. Jerzego Popiełuszki. Oznacza to, że kolejny etap na drodze do uznania kapelana Solidarności świętym właśnie dobiegł końca.
Galeria Posłuchaj
  • Zakończona dokumentacja cudu za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
  • Kardynał Nycz o procesie kanonizacyjnym księdza Popiełuszki (IAR)
Czytaj także

Nie jest to jeszcze koniec całego procesu. Dokumenty w sprawie cudu zostaną przesłane do Watykanu.

- Grób księdza Jerzego odwiedziło już ponad 18 milionów ludzi w tym dwóch papieży. Wielcy ludzie Kościoła uznali go za męczennika - mówi kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomina, że grób księdza Jerzego nawiedzili papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Ten drugi dwa razy. Po raz pierwszy jeszcze jako kardynał. - Wielcy ludzie Kościoła obserwując również kult jaki towarzyszy księdzu Jerzemu uznali, że to męczennik - uważa kardynał Nycz.

CZYTAJ DALEJ
Popiełuszko - 663.JPG
Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ofiara zbrodniczego systemu

Wnioski z prac komisji badającej cud za wstawiennictwem księdza Jerzego Popiełuszki we Francji zostaną przesłane do watykańskiej Kongregacji do spraw świętych w Rzymie. Ta po kolejnym badaniu sprawy przedstawi swoją opinię papieżowi. To on podejmie decyzję o kanonizacji. Nie wiadomo ile to wszystko potrwa.

Więcej na temat ks. Jerzego Popiełuszki w archiwalnych nagraniach na stronie - Radia Wolności>>>

Sprawa dotyczy 56-letniego mężczyzny, który w podparyskim szpitalu leżał w stanie agonii po wielu latach walki z ciężką białaczką. Biskup Creteil Michel Santier opowiada o tym, że lekarz powiedział żonie pacjenta, iż to już jest kres chorego. Polska zakonnica namówiła kobietę, by do umierającego przyszedł ksiądz i udzielił ostatniego namaszczenia. Biskup Michel Santier przypomina, że działo się to 14 września, w dniu urodzin księdza Jerzego. Duchowny, który przyszedł do chorego, wyjął podobiznę księdza Jerzego, spojrzał na nią i poprosił o wstawiennictwo, po czym się pomodlił. Po chwili, gdy do pokoju weszła żona, chory otworzył oczy, a następnego dnia o własnych siłach wstał i wkrótce został wypisany ze szpitala. Lekarze orzekli, że całkowicie wyzdrowiał.

Decyzja o uznaniu cudu zależy od watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i ostatecznie- od papieża Franciszka.

Kiedy ksiądz Jerzy był ogłaszany błogosławionym cud nie był potrzebny, gdyż był męczennikiem. W przypadku kanonizacji męczennika Kościół rzymskokatolicki wymaga, aby za jego przyczyną dokonał się cud.

W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, kapelana "Solidarności", zamordowanego przez służby bezpieczeństwa PRL. Papież Polak wielokrotnie wspominał jego postać w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. 

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>

Ksiądz Jerzy został beatyfikowany 6 czerwca 2010. Na ołtarze wyniósł go Benedykt XVI.

Więcej dźwięków na temat najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie "moje.polskieradio.pl>>>

pp/IAR/PAP