Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 15.08.2016

Nietypowa armia w wyjątkowej sytuacji, czyli Legiony Polskie

- Legiony Polskie stanowiły podwaliny pod polską administrację, odzyskanie niepodległości i wojsko. Warto zauważyć kariery, które po 1918 roku zrobili żołnierze Legionów - opowiada Wojciech Kuliński z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Posłuchaj
  • Od Legionów Polskich do niepodległości (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Czytaj także

Wkrótce miną 102 lata od czasu utworzenia Legionów Polskich. Z tej okazji 12 sierpnia w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie została otwarta wystawa "Legiony Polskie 1914-1918".

- Była to polska formacja, podlegająca austro-węgierskiemu dowództwu, natomiast komendę sprawowali Polacy. Rzeczywiście była to dość nietypowa sytuacja, co wynikało z tego, że Autro-Węgrom brakowało wojska i żołnierzy - opowiada Wojciech Kuliński.

W audycji mówiliśmy o tym, kto mógł należeć do Legionów i jakie bitwy tej formacji przeszły do historii. Opowiadaliśmy również, jak przekształcano tę jednostkę, i co to oznaczało. Co doprowadziło do internowania Legionistów? Jaki związek ma ta formacja ze szczypiornistami?

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Beata Czekaj-Wiśniewska (zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej), Wojciech Kuliński (kierownik działu w CBW)

Data emisji: 15.08.2016

Godzina emisji: 20.20

sm/pg