Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 08.05.2020

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Polskie "Szczury Tobruku"

Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, spośród których wielu było weteranami walk w Polsce i we Francji, skierowano na najcięższy odcinek frontu, tzw. wyłom, w który zdołali wedrzeć się Niemcy. Wytrzymali tydzień dłużej od innych sprzymierzonych. 

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej przypominamy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach największego konfliktu XX wieku. 

Libijska twierdza-port Tobruk była kluczowym miejscem dla panowania nad całym teatrem działań w Afryce Północnej podczas II wojny światowej. Tylko ten punkt oddzielał doborowe niemieckie Afrika Korps gen. Erwina Rommla i jego włoskich sojuszników od inwazji na Egipt. 

Heroiczna obrona Tobruku odwlekła o pół roku niemieckie plany inwazji na Egipt. Dała też bezcenny czas Brytyjczykom na przygotowanie i dostarczenie posiłków do Afryki. Bez "Szczurów Tobruku", w tym Polaków z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, nie byłoby zwycięskiej bitwy pod El Alamein, rozegranej jesienią 1942 roku, która zakończyła panowanie Niemców w Afryce Północnej.

Posłuchaj nagrań głosów obrońców Tobruku na stronie Polacy na frontach II wojny światowej. [Kliknij obrazek poniżej]


src=" //static.prsa.pl/e3e575f3-9366-490d-809d-d3e1b462ab38.file"