Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 01.05.2012

Przypomną utwory grane w nazistowskich obozach

Koncerty w Poznaniu, Hanowerze i izraelskim Ra'anana będą głównym elementem projektu "Muzyka w obozach śmierci", który rusza w Poznaniu.
Bloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauBloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauWikimedia Commons/ Tomasz Bienias

Biorą w nim udział muzycy z Polski, Niemiec i Izraela. Międzynarodowa orkiestra i chór, w trakcie trzech zaplanowanych koncertów, zaprezentują utwory, jakie grane były w niemieckich obozach śmierci w czasie II wojny światowej.

Projekt rozpoczyna wernisaż wystawy "Muzyka w okupowanej Polsce" Katarzyny Naliwajek-Mazurek w poznańskim Zamku. Pierwszy koncert będzie miał miejsce w niedzielę w poznańskiej Starej Rzeźni, kolejne odbędą się w przyszłym tygodniu w Hanowerze i Ra'anana.

Współorganizator wydarzenia prof. Marcin Sompoliński tłumaczył, że kontrast pomiędzy światem, gdzie "(…) człowiek jest upodlany poza wszelkie granice pojmowania" i światem przepełnionym sztuką, "która zawsze była synonimem wolności" jest czymś niesamowitym. Podkreślił, że zespoły muzyczne funkcjonowały w większości niemieckich obozów śmierci.

- Nie wszędzie były to tak duże orkiestry jak ta w Auschwitz czy żeńska orkiestra grająca w Birkenau. Muzyka została wprzęgnięta w system eksterminacji. Orkiestry obozowe musiały przygrywać podczas wymarszów i powrotów komand z pracy. Ludzie wracający z pracy, niosący zmarłych współwięźniów musieli po przekroczeniu bramy obozowej przytupnąć przed orkiestrą – informował prof. Marcin Sompoliński.

W koncertach przygotowanych w ramach projektu wykonane zostaną m.in. anonimowe utwory powstałe w Auschwitz, kompozycje byłego więźnia tego obozu i kapelmistrza tamtejszej orkiestry Szymona Laksa, a także tradycyjne melodie żydowskie i romskie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)