Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 18.05.2015

Wykorzystywanie pracowników - prawda czy manipulacja?

Związkowcy i działacze lewicowych organizacji społecznych protestowali w Warszawie przeciw nadmiernemu stosowaniu tzw. umów śmieciowych. Tymczasem zdaniem pracodawców skala problemu wcale nie jest taka duża.
Brak świadczeń socjalnych, niepewność jutra, niestabilność zatrudnienia - na to przede wszystkim narzekają związkowcy wskazując na tzw. śmieciówki. Problem dotyczy głównie ludzi młodychBrak świadczeń socjalnych, niepewność jutra, niestabilność zatrudnienia - na to przede wszystkim narzekają związkowcy wskazując na tzw. śmieciówki. Problem dotyczy głównie ludzi młodych pixabay.com/Unsplash

Akcja protestacyjna przeprowadzona była jako tzw. marsz prekariatu, czyli wykorzystywanej grupy społecznej, zatrudnionej na podstawie elastycznych form zatrudnienia. Związkowcy podkreślają, że w Polsce 1 mln 600 tys. pracowników zatrudnionych jest na umowy cywilno-prawne. Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski mówił, że pracownicy są zmuszani do zawierania takich umów. - Potwierdzają to kontrole Głównej Inspekcji Pracy. Prawie 30 proc. kontrolowanych pracodawców łamie prawo w tym zakresie - powiedział.

Tymczasem Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan odpowiada, że ma problem z danymi dotyczącymi skali problemu. - Nie mam pojęcia skąd się wzięła liczba 1 mln 600 tys. Niedawno ukazały się dane z badania "Bilans Kapitału Ludzkiego", z których wynika, że zatrudnionych na umowy cywilno-prawne jest jakieś 3 proc. pracowników, czyli około 360 tys. osób - powiedział. Przyznał też, że pracodawcy zauważają problem i podejmują kroki, by nad nim pracować.

W audycji eksperci i słuchacze dyskutowali m.in. o tym, co należy zmienić na rynku pracy, kiedy umowy cywilno-prawne są pożądane, czy Polska jest krajem niesprawiedliwości społecznej, ale też o tym, czy związki zawodowe to "grupa terroru".

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Andrzej Radzikowski (wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Grzegorz Baczewski (dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy, Konfederacja Lewiatan), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie Damy Radę), prof. Janusz Czapiński (psycholog społeczny), Zbigniew Żurek (BCC)
Data emisji:
18.05.2015
Godzina emisji:
12.05

ei/mk

Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji: