Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 04.02.2015

Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi

Choć w Polsce na raka piersi choruje 3-4 razy mniej kobiet niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, to prawdopodobieństwo wyleczenia mniejsze jest u nas. - To nasz największy dramat - komentuje prof. Tadeusz Pieńkowskiprof. Tadeusz Pieńkowski.

Rak piersi to ciągle najpowszechniejszy nowotwór kobiecy w Polsce. Co roku zapada na niego prawie 17 tys. osób, a ponad 5 tys. umiera. - W Polsce 5-letnie przeżycia są na poziomie 70-80 procent, podczas gdy w Europie liczba ta wynosi 90 procent. To jest największy dramat i problem, bo jeżeli mamy do czynienia z Europą, w której nie ma granic politycznych i celnych, to chciałoby się, żeby szanse chorych na raka piersi i inne choroby były również niezależne od istnienia tych granic - mówi gość Jedynki.
Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego i Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi podkreśla, by nigdy nie mówić, że chory przyszedł za późno, bo pojęcie "za późno" nie istnieje. Takie powiedzenie może wskazywać na to, że jest to wina chorego, oraz że gdyby przyszedł wcześniej to szanse wyleczenia byłyby większe, co nie jest prawdą. Leczyć należy wszystkich - tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tadeusz Pieńkowski (kierownik Kliniki Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock oraz prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego i Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi)

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm, pg)