Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 29.10.2017

Śladami Legionów Polskich aż po dzisiejszą Rumunię

W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" podążyliśmy szlakiem polskich legionistów, którzy w październiku 1914 roku walczyli w Karpatach, na dawnym pograniczu polsko-rumuńskim.
Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.Pierwsza Kompania Kadrowa, Kielce, 1914 r.Wikipedia/"Historia Polski 1914-1939", Henryk Zieliński

Odwiedziliśmy osadę Berbeszti w Maramureszu, gdzie na początku października 1914 roku zginęło pierwszych siedmiu żołnierzy Legionów Polskich. Walczyli oni z Kozakami z armii rosyjskiej.

- Pomiędzy 3 a 6 października 1914 roku Kozacy najechali maramureskie wioski. Te trzy dni były ogromnie trudne dla miejscowej ludności, ponieważ najeźdźcy palili domy, rabowali, gwałcili i mordowali. Po tych trzech dniach na odsiecz przybyli żołnierze pułkownika Zielińskiego - mówi dr Laurentiu Batin, historyk i działacz społeczny z Berbeszti. - W tamtym czasie w Maramureszu nie było mężczyzn, ponieważ zostali oni wcieleni do armii austro-węgierskiej, w wioskach zostały kobiety, dzieci i starcy, w tej sytuacji Rosjanie mogli robić, co chcieli - dodaje.

Kto zadecydował o skierowaniu polskich żołnierzy na tamte tereny? Jak dziś wygląda Maramuresz i z jakiego powodu zachowało się tam aż tak wiele śladów przeszłości? O tym w audycji.

Spotkania i rozmowy w Berbeszti uzupełnił komentarz dr Jana Skłodowskiego, historyka i prezesa Stowarzyszenia "Res Carpathica".

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Laurentiu Batin (historyk i działacz społeczny z Berbeszti), Tudor Vlad (zięć dr Batina), dr Jana Skłodowskiego (historyk i prezes Stowarzyszenia "Res Carpathica")

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/mk