Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 23.09.2010

Antykoncepcja po polsku

W Polsce 46 proc. młodych ludzi nie zabezpiecza się podczas stosunku. To najgorszy wynik wśród grupy zbadanych krajów europejskich.
PocałunekPocałunek Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Rozmowa na temat antykoncepcji wśród młodzieży z dr Grzegorzem Południewskim
Czytaj także

Te dane nie są przejawem braku odpowiedzialności, a braku wiedzy. Takiego zdania jest dr Grzegorz Południewski, prezes polskiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny, który był gościem Jedynki.

- Odpowiedzialność za swoje zachowania seksualne wynika przede wszystkim z wiedzy na ten temat, a z tą wiedzą jest cienko - stwierdził Południewski.

Zdaniem ginekologa w Polsce wciąż nie ma edukacji seksualnej, która pomogłaby młodym ludziom przejść przez trudny okres dojrzewania.

- O edukacji seksualnej w Polsce nadal nikt nie chce rozmawiać. A już pojęcie, że zdrowie i uprawianie seksu to jest to samo naprawdę z trudem przechodzi przez usta wielu ministrom powodując, że edukacja jest spychana na dalszy plan, a najczęściej w ogóle nie jest w szkołach realizowana - mówił Południewski.

Gość Jedynki podkreślił także, że młodzież coraz wcześniej rozpoczyna swoje życie seksualne. Odnosząc się do kwestii tego, że coraz częściej dzieci rodzą dzieci stwierdził, że trzeba zapobiegać takim sytuacjom poprzez edukację i naukę asertywności.

- Musimy nauczyć młodych ludzi mówienia "nie". Dlatego, że młodzi ludzie bardzo często wytwarzają kulturowo taki szpan na seksualizm. U dziewczynek przejawia się to w wieku 13 lat, kiedy dziewczynka ma się za wielką Barbie - wyjaśniał ginekolog. Podobnie dzieje się u chłopców, którzy mając 15 lat myślą, że są urodzonymi macho.

Jak podkreślił doktor w przypadku młodych ludzi bardzo często współżycie nie wynika z wewnętrznej potrzeby, ale z presji rówieśników.


Rozmawiał Paweł Wojewódka

(mb)