Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 14.10.2010

Polska informatykami stoi

Mamy świetnych naukowców, musimy tylko zadbać o ich rozwój i o to by pozostali w kraju.
Polska informatykami stoi

Okazuje się, że polscy naukowcy nie marzą wyłacznie o tym by po skończeniu studiów wyjechać za granicę. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki pracy i przydzielić godziwe fundusze, by kontynułowali swoje badania w kraju. Jednym z takich młodych-zdolnych jest tegoroczny laureat nagrody im. Witolda Lipskiego dla wybitnych naukowców specjalizujących się w informatyce.

- Ciekawią mnie matematyczne sformułowania, które często pozostają w sferze abstrakcji, nie zawsze moje wyniki teoretyczne mają bezpośrednie przełożenie na praktyczne innowacje – zwierzał się dr Jarosław Byrka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyróżnienie nazywane polskim informatycznym Noblem, otrzymał za stworzenie algorytmu, który będzie użyteczny m.in. przy projektowaniu sieci telekomunikacyjnych.

- Interesują mnie głównie problemy optymalizacji dyskretnej, sprawy, w których staram się znaleźć pewne rozwiązania, spełniające określone warunki i jednocześnie optymalizujące koszt – opowiada o swojej pasji laureat. - Przykładowo, jakaś instytucja chciałaby skonstruować sieć telekomunikacyjną, mieć zapewnione pewne własności takiej konstrukcji i jednocześnie wydać na nią jak najmniej pieniędzy. Wtedy tacy ludzie jak ja zajmują się teoretyczną złożonością tego problemu – dodaje w "Naukowym Wieczorze z Jedynką".

Nagroda jest przyznawana od 2005 roku. Została ustanowiona przez Fundację Rozwoju Informatyki, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących i Polskim Towarzystwem Informatycznym, z inicjatywy grupy polskich informatyków pracujących za granicą ustanawia.

Patronem nagrody jest dr hab. Witold Lipski, przedwcześnie zmarły polski informatyk, który przez wiele lat mieszkał i pracował we Francji. Jego dorobek naukowy obejmował trzy kierunki badawcze: kombinatorykę, teorię wyszukiwania informacji oraz geometrię obliczeniową. W każdej z tych dziedzin był prekursorem, jego prace znane są na całym świecie.

- W czasie moich studiów doktoranckich starałem się znajdować odpowiednie obszary, na których można by zlokalizować pewne obiekty np. elektrownie. Podobne zasady stosowałem też do poszukiwania odpowiednich miejsc dla pewnych funkcjonalnych części na małych płytkach elektronicznych – wspomina dr Jarosław Byrka.

W audycji Doroty Truszczak autorka podejmuje temat m.in. polskiej szkoły informatyki i tego jak w Polsce zatrzymać najlepszych absolwentów. Wśród gości naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Andrzej Tarlecki oraz laureat tej nagrody z 2009 roku dr Filip Murlak i z 2008 dr Łukasz Kowalik.

(pp)