Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 20.01.2011

"Polacy w Dubnej?"

Na audycję "Człowiek i nauka" zaprasza Dorota Truszczak.
Polacy w Dubnej?  Glow Images/East News

Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych (ZIBJ) utworzony w 1956 r. w Dubnej, 120 km na północ od Moskwy, jest międzynarodową naukową organizacją międzyrządową i zrzesza obecnie 18 państw członkowskich, w tym Polskę, która płaci związaną z tym coroczną składkę.

Polski rząd rozważa wycofanie naszego kraju z członkostwa w ZIBJ. Dlaczego? Czym jest ZIBJ dla nauki światowej, czym dla polskich badaczy? Jakie mogą być skutki wycofania się z prac w tym instytucie naszych naukowców?

Historia dubieńskiego laboratorium sięga 1946 roku kiedy powstały tu dwa radzieckie instytuty naukowe. 10 lat później z dużym zaangażowaniem szefa NKWD Ławrentija Berii utworzono właśnie Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych skupiający kraje ówczesnego bloku wschodniego.

Tak jak i na początku, tak i obecnie, sercem instytutu jest unikatowe w skali świata urządzenie - szybki reaktor impulsowy pozwalający badać własności różnych materiałów. Tutejszą specjalnością, ceniona na całym świecie, są tzw. pierwiastki superciężkie znajdujące się za uranem w tablicy Mendelejewa. Jeden z nich pierwiastek 105 nazwano dubium.

Gośćmi audycji będą: prof. Ryszard Sosnowski (Rada ds. Atomistyki), prof. Kazimierz Stępień (przewodniczący Rady Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego),
prof. Krzysztof Rusek ( dyrektor, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów).

Czwartek 20.09 – 20.43 – CZŁOWIEK I NAUKA – zaprasza Dorota Truszczak