Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 09.02.2011

Pokaż mi jak śpisz, a powiem ci...

Poprzez badanie faz snu pacjenta można stwierdzić czy mamy do czynienia z alkoholikiem.
Pokaż mi jak śpisz, a powiem ci...

Z badań wynika, że prawie 16 proc. społeczeństwa nadużywa alkoholu. Często zdarza się, że osoby, które mają z nim problem, możliwie długo go ukrywają. Okazuje się, że jest możliwość skutecznego rozpoznania tej choroby. Pracuje nad tym prof. Krzysztof Lebenstein z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

- Sen ma bardzo dużo wspólnego z rozpoznaniem uzależnienia od alkoholu. Często pacjent zdaje sobie sprawę, że ma z tym problem, podczas wizyty u lekarza, do którego zwraca się w sprawie kłopotów ze snem. Wszyscy wiemy, że procenty negatywnie wpływają na jego jakość. Okazuje się, że na podstawie zapisu snu można wykryć uzależnienie – podkreślił naukowiec.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" poinformował, że jego ochotnicy śpią przez osiem godzin i w tym czasie zapisywany jest ich sygnał EEG. Mają oni podłączone specjalne elektrody do badania ruchu gałek ocznych. Według naukowca ten sygnał nadaje się do klasycznej analizy sygnałowej i wygenerowania odpowiednich cech, np. czasu znajdowania się pacjenta w danej fazie snu.

- Optymalizując zestaw tych cech, możemy stwierdzić, czy jest on uzależniony – poinformował prof. Krzysztof Lebenstein.

W rozmowie z Arturem Wolskim podkreślił, że podczas eksperymentów jego zespół uzyskał trafność wynoszącą 80 proc. Jest to wynik lepszy o 20 proc. od tego jaki uzyskują lekarze zajmujący się tą problematyką.

Naukowiec z Politechniki Warszawskiej prowadzi swoje badania od trzech lat. Według niego potencjalnymi odbiorcami aparatury i wyników tych badań są firmy ubezpieczeniowe i te, które poszukują pracowników na stanowiska, które wymagają wstrzemięźliwości alkoholowej, jak choćby pilot czy kierowca.

Jego zdaniem, zaletą metody jest obiektywność, gdyż klasyczne testy są niepewne, ponieważ pacjent może je wypełnić nierzetelnie, a podobne wyniki analiz badających enzymy zdarzają się także przy innych dolegliwościach.

W dalszej części programu dr Daniel Paczesny i dr Grzegorz Tarapata opowiadają o innych opracowaniach technicznych, które powstały w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechatroniki i Wydziale Elektrotechniki i Techniki Informacyjnej.

Poruszają tematy dotyczące m.in. nowej generacji mammografów i urządzeń do diagnostyki udarów mózgu, urządzeń do pomiaru napięcia i nawodnienia skóry oraz urządzeń do pomiaru wilgotności i sprawności fizjologicznej nosa i górnych dróg oddechowych.

(pp)

Aby wysłuchać całej debaty, wystarczy kliknąć "Pokaż mi jak śpisz, a powiem ci..." w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.