Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 21.02.2011

Fotoradarowa polityka

Fotoradary należące do niektórych samorządów są nieużywane. Straże miejskie i gminne czekają na odpowiednie rozporządzenia dwóch ministerstw: infrastruktury oraz MSWIA.
Policjanci montujący fotoradar na moście Gdańskim w WarszawiePolicjanci montujący fotoradar na moście Gdańskim w Warszawie(źr. PAP/Paweł Supernak)

Mają one między innymi określić znak drogowy, który ma informować o fotoradarze i umożliwić samorządom wystawianie mandatów. Ministerstwa uważają, że ostrożność co poniektórych samorządów jest na wyrost. - Czekamy na rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury, które określi nam jak powinien zostać oznakowany punkt pomiarowy – informuje Monka Niżniak, rzeczniczka warszawskiej Straży Miejskiej.

Dopóki taki znak nie powstanie stołeczna straż żadnych mandatów wystawiać nie zamierza. - Chcemy mieć gwarancję, że nie popełnimy żadnego błędu. Wolimy mieć również pewność, że kierujący, który zostanie ukarany za popełnione wykroczenie przy zarejestrowaniu go przez fotoradar nie będzie miał żadnych wątpliwości – tłumaczy Niżniak.

Czy takie podejście to już nadgorliwość, czy jeszcze zwykła ostrożność? Zdaniem Mikołaja Karpińskiego, rzecznika Ministerstwa Infrastruktury znak informujący o fotoradarze istnieje od kilku lat. Jest to znak D51.

Przepisy dokładnie określają także warunki, które należy ustawiając fotoradar. Przede wszystkim miejsce, w którym ma stać musi być widocznie oznakowane. Radar musi być ustawiony w porozumieniu z Policją i zarządcą drogi. Jeśli te warunki zostaną spełnione Straż Miejska może zainstalować urządzenie na drodze. Jednak tu pojawia się kolejny problem. Jest nim brak możliwości wystawiania mandatów na podstawie danych z fotoradarów. A brak możliwości wynika z braku odpowiednich przepisów, które jak zapewnia Jacek Sonta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji w biurze ministra MSWiA mają pojawić się w ciągu najbliższych dni. Tłumaczy jednak, że brak przepisu nie „związuje rąk” Strażnikom Miejskim, ponieważ nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu dworowym” uprawnia ich do wystawiania mandatu.

Straż Miejska zgodnie ze zmianą ustawy ma 180 dni od ujawnienia mandatu na nałożenie grzywny. Oznacza to, że wykroczenia drogowe są dokumentowane i piraci drogowi dostaną mandaty wtedy, gdy rozporządzenie wejdzie w życie.

(mb)

Aby wysłuchać materiału, wystarczy kliknąć "Fotoradary” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.