Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 22.02.2011

Ta bieda to wstyd dla Polski (zobacz wideo)

Prof. Stanisława Golinowska (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych): Ubóstwo i wykluczenie społeczne młodych ludzi i dzieci to - w tej chwili - największy problem.
Stanislawa Golinowska w studiu JedynkiStanislawa Golinowska w studiu Jedynki fot. W.Kusiński/PR

Nastolatek mieszkający na wsi z rodzicami i trójką rodzeństwa, statystycznie, najczęściej żyje w biedzie - wynika z raportu dotyczącego ubóstwa i wykluczenia społecznego, opublikowanego przez organizacje pozarządowe.

- Mamy różne rodzaje ubóstwa. Ubóstwo materialne w Polsce zmniejsza się, zwłaszcza w ostatniej dekadzie - mówi prof. Stanisława Golinowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. - Ale pojawia się nowe zagrożenie socjalne, jakim jest społeczne wykluczenie - tłumaczy Henrykowi Szrubarzowi.

Według prof. Golinowskiej we współczesnym świecie ważne są nie tylko podstawowe potrzeby materialne, ale także dobra istotne dla rozwoju, np. nie tylko jedzenie, ale zdrowe produkty, nie tylko to, że chodzimy do szkoły, ale także do jakiej. Ważne są sfery związane z zainteresowaniami, spędzaniem czasu wolnego.

- Dzisiejszy świat wymaga kreatywności, innowacyjności. Bo czynniki, które powodują wzrost materialny, dobrostan to czynniki jakościowe. Ludzi więcej nie będzie, bo przyrost materialny jest niski, dlatego powinniśmy postawić na ich jakość.

>>> Przeczytaj całą rozmowę z profesor Stanisławą Golinowską

Na granicy ubóstwa materialnego żyje tylko kilka procent Polaków, ale wskaźniki ubóstwa relatywnego (decydującego o społecznym wykluczeniu) czyli osób żyjących poniżej połowy przeciętnych dochodów w kraju - są wysokie, ok. 17 proc.

Profesor Golinowska podkreśla, że naszym największym wstydem jest ubóstwo dzieci i ludzi młodych.

- Ludzie młodzi w czasie, kiedy powinno sie już zarabiać, dorabiać się, rodzić dzieci, biedują. Póżno wchodzą na rynek pracy, a ich zarobki są niższe - opowiada.

W opinii prof. Golinowskiej konieczna jest walka z biedą w dłuższej perspektywie czyli polityka dobrych szans, dobrej edukacji, dobrej pracy dla młodych ludzi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dopiero potem zasiłki, które oczywwiście też są istotne.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Wykluczenie społeczne" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.