Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 23.05.2011

Inteligentny dom

Inteligentny dom, dzięki komputerom, czujnikom i odpowiedniemu oprogramowaniu, potrafi dostosować się do potrzeb swoich mieszkańców
Inteligentny dom

- Przez wiele lat stykaliśmy się z różnego typu niepełnosprawnościami. Dzisiaj, gdy zmienił się styl życia, starsi ludzie pozostawieni są sami sobie, zapotrzebowanie na system wspomagający ich funkcjonowanie jest coraz większe - tłumaczy prof. Jerzy Wtorek, szef projektu "Domowy asystent osób starszych i chorych".

Tego typu technologie wykorzystuje się już w tzw. inteligentnych domach. Dr Adam Bujnowski tłumaczy, że inteligentne systemy pozwalają na znaczne oszczędności energii i wody, a nawet... zmniejszenie nakładów na instalacje. - Nie potrzeba tyle kabli, gniazdek i przycisków. Wszystko możemy zrobić za pomocą jednego małego urządzonka - wyjaśnia. Jednak projekt realizowany na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Gdańskiej ma kilka nowatorskich założeń. - Inteligentne domy czynią nasze życie wygodniejszym, ale nie potrafią monitorować samopoczucia i stanu zdrowia swoich mieszkańców. A nasz będzie miał takie zadanie - tłumaczą naukowcy.

Istnieje taki rysunkowy dowcip. W drzwiach mieszkania stoi lekarz i mówi: dzwoniła do nas toaleta, że z panem coś nie tak - okazuje się, że nie jest to takie nieprawdopodobne.

Doktor Jacek Rumiński zastrzega, że ważne jest, aby technologie nie ograniczały, nie osaczały człowieka. - Dlatego np. zamiast szpikować dom kamerami, możemy, np. wykorzystać to, że zużycie wody, zapalanie lub gaszenie światła daje informacje, iż człowiek zachowuje codzienną rutynę, więc zapewne wszystko z nim w porządku. A zakłócenia rutyny, np. zapalające się co kwadrans światło w łazience, sugeruje, że coś jest nie tak - tłumaczy Rumiński.

System będzie modułowy tzn. możliwa będzie jego rozbudowa, dostosowanie do indywidualnych potrzeby mieszkańców – będzie miał np. opcję prowadzenia rehabilitacji. Domowy asystent ma być wyposażony w zróżnicowane oprogramowanie w zależności od schorzeń, na jakie cierpi lokator mieszkania. Trwają prace nad systemem monitorującym stan osób z chorobami serca, chorobą obturacyjną płuc, zaburzeniami wzroku, a nawet depresją.

Polski projekt ma mieć także taką wyższość nad istniejącymi, że można go będzie instalować w już istniejących domach i mieszkaniach. Dotychczasowe systemy nadają się tylko do nowych domów.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(lu)

Aby wysłuchać całej audycji kliknij "Inteligentne domy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Wieczoru odkrywców" mażna słuchać na antenie Jedynki w każdą sobotę o godz. 20:09.