Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 25.08.2011

Świat a promieniowanie kosmiczne

Życie powstało dzięki promieniowaniu kosmicznemu i cały świat, który nas otacza, jest w promieniowaniu zanurzony.
Świat a promieniowanie kosmiczneGlow Images/East News

O ile małe dawki promieniowania naprawiają wady genetyczne komórek, a także wzmacniają ich odporność, to zbyt duże mogą być fatalne w skutkach. Tymczasem oprócz naturalnego promieniowania, wytwarzanego przez ziemię, a nawet nasze ciała, mamy do czynienia z tym, które powstaje w różnych urządzeniach.

- Ciągle niewiele wiemy o mikrofalach wykorzystywanych m.in. w kuchenkach mikrofalowych i telefonach komórkowych. Jeśli zbyt długo ich używamy i ciągle przykładamy w jednym miejscu, to istnieje niebezpieczeństwo, że pochłaniamy zbyt dużo promieniowania - mówi prof. Marek Janiak z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Istnieją już doniesienia, że może to powodować nowotwory.

28 sierpnia w Warszawie rozpoczyna się 14. Międzynarodowy Kongres Badań Radiacyjnych. To światowej rangi wydarzenie naukowe, po raz pierwszy organizowane w naszym kraju, odbędzie się w Roku Marii Skłodowskiej-Curie (ogłoszonym przez Sejm RP z okazji setnej rocznicy przyznania uczonej Nagrody Nobla z chemii), a także podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Kongres zgromadzi około 1000 naukowców z całego świata: biologów, chemików, fizyków, lekarzy, inżynierów, prawników. Będą oni przedstawiać najnowsze wyniki badań na temat działania promieniowania na ludzi i inne organizmy żywe, radioterapii, ochrony radiologicznej, energetyki jądrowej.

- Jesteśmy dumni, ze przyznano nam zaszczyt organizacji kongresu - mówi prof. Marek Janiak. Relacje z 14. Międzynarodowego Kongresu Badań Radiacyjnych pojawią się na antenie Jedynki.

Rozmawiała Dorota Truszczak.