Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 31.08.2011

Angielski dla wykluczonych

"Aktywna Integracja" to program, który ma pomóc rodzinom w potrzebie - w tym dzieciom korzystającym z pomocy społecznej.
Rodzinne śniadanieRodzinne śniadaniefot: A.Odyniec

Tymoteusz dwa lata był w pogotowiu rodzinnym, wcześniej w rodzinie zastępczej i pod opieką babci i dziadka. Rodzice się nim nie interesują. W ramach programu aktywnej integracji skończył najpierw podstawowy kurs angielskiego, a teraz przymierza się do zaawansowanego i egzaminu CAE (Certificate in Advanced English). – Mam nadzieję, że to mi pomoże w życiu – mówi chłopiec.

Maria Wrońska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej kładzie nacisk na słowo "integracja". – Zaczynaliśmy od opieki, potem była pomoc, a teraz – integracja – mówi. We współczesnym świecie, jak opowiada, niemal każdy może potrzebować opieki społecznej: wystarczy, że straci pracę. Jak tłumaczy w Jedynce, osoby wykluczone czy zagrożone wykluczeniem trzeba włączyć w główny nurt życia społecznego. Wrońskiej zależy, żeby pracownicy opieki społecznej tak kierowali ludźmi, by oni sami sobie chcieli pomóc. Choć bywa to trudne. – Mamy podopiecznych, którzy nie wiedzą, że trzeba rano wstać, umyć sie, zjeść śniadanie i iść do pracy. Bo w ich rodzinie nikt tego nie robił – opowiada.

Każda gmina może skorzystać z dotacji z funduszy unijnych na aktywną integrację. Środki dzieli się w zależności od wielkości gminy i liczby osób wykluczonych. W Warszawie jest to np. aż 8 mln. – Wiele powiatów i gmin robi za te pieniądze naprawdę wspaniałe rzeczy – chwali Wrońska.

Rozmawiała Ewa Syta.

(lu)