Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 28.11.2011

Naukowo i niekonwencjonalnie - edukacyjny park w Poznaniu

Pawilon w kształcie oczu owada, wulkan, do którego można wejść do środka i poczuć wstrząsy tektoniczne oraz kurhan, gdzie każdy będzie mógł zostać archeologiem - to atrakcje planowanego w Poznaniu parku naukowego.
Naukowo i niekonwencjonalnie - edukacyjny park w PoznaniuKen Grainger/Wikimedia Commons/CC

W Poznaniu powstaje projekt niezwykłej placówki edukacyjnej, która może stać się konkurencją dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Grupa naukowców z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu chce wybudować na 10 ha kampusu uniwersyteckiego UAM Morasko nowoczesny park naukowy. – To będzie, w przeciwieństwie do warszawskiego Centrum Kopernik, muzeum przede wszystkim przyrodnicze – mówi prof. Jerzy Fedorowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, dyrektor projektu. Podkreśla, że aby chronić naturę, należy ją najpierw poznać i temu ma służyć nowa placówka. Na terenie parku naukowego – w czterech pawilonach wystawienniczych – będą prezentowane interaktywne wystawy z czterech dziedzin wiedzy: geologii, biologii, archeologii i astronomii.

– Park będzie połączony z pobliskim rezerwatem Morasko, jednym z nielicznych na świecie, gdzie doszło do łańcuszkowego upadku meteorytu – mówi biolog, prof. Justyna Wiland-Szymańska.

Jej kolega z wydziału, prof. Jerzy Błoszczyk opowiada, że każdy pawilon nawiązywać będzie swoim architektonicznym kształtem do danej dziedziny: w gigantycznym krysztale fluorytu pojawi się ekspozycja geologiczna, w budynku w kształcie kurhanu – archeologiczna, a by obejrzeć ekspozycję biologiczną będziemy wchodzić do ogromnych oczu owada.

Oczywiście cały obiekt – co zaznacza prof. Fedorowicz – ma być przyjazny środowisku i niemal samowystarczalny energetycznie.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(lu)