Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 10.05.2014

Luksemburg stawia na technologie kosmiczne

- Wydatki na naukę i technologie kosmiczne wydają się kontrowersyjne, ale to się zwraca - zapewniają goście Jedynki. Luksemburg dołącza do najbardziej innowacyjnych krajów UE.
Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejTrybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiejfot. curia.eu

Na unijnej tablicy wyników innowacyjności za 2013 rok znajduje się informacja, że Luksemburg dogania europejskich liderów czyli Szwecję, Niemcy, Danię i Finlandię. Wszystkie wymienione kraje osiągają  wyniki znacznie powyżej średniej UE.

Najbardziej innowacyjne kraje Unii Europejskiej nie boją się wydawać sporych sum na badania i innowacje. Dostrzegają kluczową rolę innowacyjnej przedsiębiorczości i szkolnictwa wyższego oraz przodują w składaniu wniosków patentowych. W krajach tych istnieje również dobrze rozwinięty sektor szkolnictwa wyższego oraz ścisłe powiązania między przemysłem i nauką.

Mgr inż. Jacek Strzelczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który był Gościem Jedynki, wykonuje badania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, współpracuje z kołami biznesowymi w Luksemburgu. Odwiedził ten kraj, aby poznać jego strategię badawczo-rozwojową. - To, że Luksemburg jest bardzo bogaty i rozwinięty, widać na pierwszy rzut oka - mówi. - Duża w tym zasługa rozwoju przemysłu i nauki, także przemysłu kosmicznego - dodaje.

Luksemburg jest operatorem dwóch mikrosatelitów. Opracowano tam też system do lokalizacji obiektów, na przykład samolotów. - Nakłady na rozwój przemysłu kosmicznego szerokiemu odbiorcy mogą się wydawać kontrowersyjne, ale tak naprawdę pozwalają rozwinąć całą gospodarkę i zwracają się całkowicie - mówi Gość Jedynki.

Rozwój badań kosmicznych nie ogranicza się do kosmosu. Ma przełożenie na życie każdego z nas. - Zastosowanie technik satelitarnych jest bardzo duże. Przydaje się na przykład na przykład przy prognozowaniu pogody czy w telefonii komórkowej. Technologia kosmiczne nie jest wcale taka kosmiczna, bo korzystamy z niej niemal codziennie - wyjaśnia obecna w studiu Stanisława Porzycka-Strzelczyk. - Luksemburg szuka nowych zastosowań dla tych technik. Na przykład do badania pionowych przemieszczeń terenu związanych z działalnością człowieka, na przykład z wiązaną z wydobyciem kopalin.

W audycji o tym, jak  ideę  innowacyjnej  gospodarki realizuje Luksemburg, oraz o tym jaki to ma wpływ na rozwój gospodarki  tego kraju. Udział wziął także dr Marek Ostaszewski - naukowiec i manager projektów naukowych na Uniwersytecie w Luksemburgu.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Artur Wolski.

(ew/asz)