Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 02.10.2014

Od chaosu do wielkości - legenda Smoka Wawelskiego

- Smok Wawelski został pokonany fortelem, co stanowi pewien schemat, który się powtarza w wielu miejskich legendach. Najpierw jest chaos, a po pokonaniu jakichś złych mocy powstaje miasto - mówi historyk prof. Tomasz Węcławowicz.
Smok Wawelski w KrakowieSmok Wawelski w KrakowieDiether/Wikimedia Commons/lic. CC

Historyk sztuki z Akademii Krakowskiej wyjaśnia, że stwór zamieszkał w Smoczej Jamie dość późno, bo pod koniec XII wieku, co znalazło odbicie w kronikach krakowskiego biskupa Wincentego Kadłubka. - To najstarsza pisemna wiadomość o smoku, że był, żył i został pokonany przez Kraka. Tym samym jest to najstarsza informacja o założycielu miasta - opowiada prof. Tomasz Węcławowicz.

Swoje smoki, które były symbolem chaosu, miały także inne europejskie miasta, a w każdym przypadku pojawia się bohater, który go pokonuje. - Legendy zachodnioeuropejskie zwykle dotyczą chrześcijańskiego początku. Tam święty patron bohatersko pokonuje zło, czyli pogaństwo. Nasz Krak był poganinem, więc mamy początek kosmogoniczny, najstarszy. Można powiedzieć, że nasz Smok Wawelski jest ważniejszy niż inne smoki europejskie - opowiada w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.

Prawdziwość przekazu Wincentego Kadłubka, związki smoka ze słowiańskim żmijem oraz dzisiejszą kondycję Smoczej Jamy zbadają smokolodzy i mediewiści zaproszeni do projektu "Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu". - Interesuje nas okres przed przyjęciem chrztu, jak i po - mówi dr Beata Kwiatkowska-Kopka, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnie prace konserwacyjne i restauratorskie tego miejsca wykonano ok. 40 lat temu.

Jakie książki poświęcono Smokowi Wawelskiemu? Jacy święci walczyli ze smokami i jakie jeszcze polskie miasta odwołują się w swojej historii do smoków? Posłuchaj całej rozmowy!

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

"Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu" to międzynarodowy roczny projekt, na który składają się interdyscyplinarne prace badawcze w jaskini Wzgórza Wawelskiego, a także cykl wydarzeń naukowych, omawiających niematerialne oblicze Smoczej Jamy z jej legendą ujętą w kontekście ikonograficznym i kulturoznawczym.

Zwieńczeniem rocznego projektu, poświęconego Smoczej Jamie, będzie wystawa oraz konferencja naukowa.
Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
(sm/ag)