Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 02.11.2014

Naukowcy, fanatycy, zbrodniarze. "Źli Niemcy"

- Nas dziennikarzy bardziej interesuje to, co złe, odpychające, to co poraża, co jest bezwzględne, krwawe. To się dobrze czyta i to jest ciekawe, i lepiej pisać złe historie niż dobre - opowiada Bartosz Wieliński, autor książki "Źli Niemcy".
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Hans Sönnke/Wikimedia Commons

Dziennikarz dodaje, że powodem napisania książki na temat ludzi uwikłanych w zbrodnie nazistowskie była chęć oddania sprawiedliwości ofiarom. - Początkowo chciałem pisać książkę o złych i dobrych Niemcach i wymieszać te historie, ale doszedłem do wniosku, że co będzie, jeśli portret komendanta Płaszowa Amona Götha, poprzedzę historią o pastorze Dietrichu Bonhoefferze czy Klausie von Stauffenbergu. Ci sprawiedliwi wśród Niemców są w stanie zrównoważyć zło, wyrządzone przez innych, dlatego stwierdziłem, że nie mogę tworzyć takiej karykatury - opowiada Bartosz Wieliński.

''

Jak dodaje, uznał, że w takiej sytuacji nie może na siłę starać się zachować równowagę i dlatego napisał książkę jedynie o ludziach, którzy reprezentowali ciemną stronę. Bartosz Wieliński przyznaje, że o Adolfie Hitlerze napisano już wszystko i szukał tematów, które nie zostały dotychczas wyeksplorowane, dlatego zdecydował się na bohaterów drugiego planu. - Postanowiłem szukać ciekawych ludzi, ale mniej znanych, którzy w swojej historii mieli coś do powiedzenia i tworzyli historię Niemiec - mówi autor.
W ramach comiesięcznej współpracy z zespołem dziennikarzy dodatku "Ale Historia" zaprezentowaliśmy książkę, która jest zbiorem szkiców Bartosza Wielińskiego na temat ludzi uwikłanych w zbrodnie nazistowskie. "Źli Niemcy" to 16 biogramów wybranych postaci i obraz XX-wiecznych Niemiec widzianych przez pryzmat ludzi o nieczystych sumieniach.
Książka opowiada o wojnach, zbrodniach, wynalazkach, politycznych intrygach, walce wywiadów i rozliczaniu się z przeszłością. Jej bohaterami są geniusze, zbrodniarze, fanatycy : naukowcy, politycy, artyści… ludzie drugiego planu, bez których jednak zło XX wieku nie przybrałoby tak przerażającej formy.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jakie były kryteria doboru bohaterów książki? Posłuchaj całej rozmowy.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.

(sm/ag)