Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 19.04.2015

"Dziennik" Dawida Sierakowiaka. Koszmar getta

- Te zapiski to dowód na to, jak nienawiść prowadzi do zagłady. My, współcześni mamy okazję reagować, żeby nigdy więcej nic podobnego nie nastąpiło - mówi współautor polskiego opracowania "Dziennika".
Dawid Sierakowski (w środku) w czasach szkolnychDawid Sierakowski (w środku) w czasach szkolnychwww.sierakowiak.org
Posłuchaj
  • Kamil Turowski o "Dzienniku" Dawida Sierakowiaka (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Dawid Sierakowiak, autor zapisków z łódzkiego getta, zmarł z głodu 8 sierpnia 1943 roku. Zachowało się pięć zeszytów jego wspomnień, które wydano m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji. Pod koniec marca 2015 r. książka ukazała się również w Polsce. - Powstały co najmniej dwa zeszyty więcej. Wynika to z luk czasowych między poszczególnymi częściami. Zachowane zeszyty odnalazł po wojnie Wacław Szkudlarek, nowy lokator mieszkania na terenie byłego getta, w którym przez większość okupacji mieszkała rodzina Sierakowiaków - tłumaczy gość Jedynki Kamil Turowski.

"Dziennik" Dawida Sierakowiaka zaczyna się w czerwcu 1939 roku, gdy autor wyjeżdża wraz z rówieśnikami na wakacje do Krościenka nad Dunajcem, a kończy w 1943 roku, niedługo przed jego śmiercią.

Z audycji można dowiedzieć się również, co Dawid Sierakowiak pisał na temat getta warszawskiego oraz jak głód wpłynął na stosunki w jego rodzinie.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: Kamil Turowski (współautor polskiego opracowania "Dziennika")
Data emisji: 18.04.2015
Godzina emisji: 23.37

pg/bch