Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 23.05.2015

Przepis na dobry sen dla sowy i rannego ptaszka

- Mówi się, że krótko śpi ten, kto szybko śpi. Jeśli mózg ma zdolność do szybkiego pogłębiania snu, to można się wyspać nawet w cztery godziny - wyjaśnia dr Michał Skalski.

Ile czasu powinniśmy poświęcić na sen? Według specjalistów zależy to od wieku. - Niemowlak śpi 16 godzin, natomiast osoba ok. 60 lat powinna się zaspokoić trzema cyklami snu, czy 4,5 do 5 godzin - mówi dr Michał Skalski.

Sen składa się z dwóch odmiennych stanów świadomości, czyli Non-REM, w którym śpi ciało i mózg oraz REM, zwane snem paradoksalnym z marzeniami sennymi, gdy mózg pracuje tak aktywnie, jak w czasie czuwania. - Różnimy się pod względem potrzeby snu, jak również typu snu, tego jak szybko te fazy po sobie następują. Jest to indywidualne i należy to dobrać do siebie, a nie wciskać się w sztywne ramki - wyjaśnia dr Paweł Boguszewski.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Michał Skalski (psychiatra, Warszawski Uniwersytet Medyczny), dr Paweł Boguszewski (neurofizjolog, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN), Michał Golędowski (warszawskie ZOO)

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/tj