Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 26.03.2012

Hałdy i leje sprzed tysięcy lat

Krzemionki Opatowskie to rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.
Krzemionki OpatowskieKrzemionki OpatowskieWikipedia

Znajdują się on między wsiami Sudół i Magonie w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim, 5 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Od osiemnastu lat Krzemionki uznanawane są za pomnik historii Polski.

W latach ok. 3900-1600 p.n.e. kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. W neolicie i brązie minerał ten wydobywany był przez okoliczną ludność. Pochodzodzący stąd krzemień był przetwarzany w pobliskich osadach i następnie rozprowadzany nawet na odległość ponad 600 km. Produkowano z niego m.in czworościenne siekiery i dłuta. W sąsiedztwie pola górniczego znajdują się rekonstrukcje domostw z końca neolitu i początków epoki brązu.

Na terenie rezerwatu archeologicznego, który zajmuje prawie 350 ha, można zobaczyć krajobraz nakopalniany: hałdy i leje poszybowe oraz architekturę podziemi sprzed kilku tysięcy lat. Dzięki blisko pół kilometrowej podziemnej trasie turystycznej odwiedzający to miejsce turyści mogą zaznajomić się z prawie wszystkimi technikami wydobywania krzemienia pasiastego. Mają też szansę zobaczyć unikatowe kopalnie komorowe. Znajdują się tu także rekonstrukcje szybu i obozowiska przyszybowego oraz rekonstrukcja wioski neolitycznej z chałupami społeczności kultur pucharów lejkowatych i amfor kulistych.

W audycji "Naukowy zawrót głowy" także:

- polska egiptolog zmienia datowanie słynnego cmentarzyska w Meidum
- park kulturowy w centrum miasta - czyli jak Radom chce pokazać swoje średniowieczne dziedzictwo

Program prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(pp)