Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karina Duczyńska 10.08.2012

Ukąsiła Cię żmija? Nie panikuj!

Tylko w lipcu 20 osób pokąsanych przez żmije trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku.
Ukąsiła Cię żmija? Nie panikujMarek Szczepanek/Wikipedia/CC

Jak poznać, że ukąsiła nas właśnie żmija? To charakterystyczny ślad: dwa wkłucia w odległości około 1 centymetra. Co robić, jeśli już okaże się, że rzeczywiście padliśmy ofiarą tego gada? Rany nie należy wysysać, czy nacinać. Trzeba jednak działać natychmiast. Warto zdezynfekować miejsce ukąszenia i jak najszybciej pojechać do szpitala. – Podanie antytoksyny jadu żmiji nie jest obowiązkowe – mówi lekarz specjalista. - Jest bowiem duże ryzyko powikłań. Poza tym wielu chorych nie tego po prostu wymaga.

Leśnicy mają jednak swoje, sprawdzdone metody na to, co zrobić, gdy przydarzy im się bliskie spotkanie ze żmiją. – Należy jak najszybciej ucisnąć opaską miejsce powyżej ugryzienia, by wstrzymać obieg krwi – tłumaczy Jacek Leszewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. – Żmije lubią nasłonecznione polany, lubią się wygrzewać. Dlatego spacerując, należy uważać. Żmije bowiem nie kąsają jedynie przy ziemi, potrafią się podnieść i ukąsić na wysokości kiklunastu centymetrów.

Dowiedz się więcej, m.in. o tym, jak nasi pomysłowi rodacy prowokują te sympatyczne gady, słuchając całego materiału w radiowej Jedynce.