Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 20.12.2012

Tak miała wyglądać stolica

Dwudziestolecie międzywojenne to okres budowy polskiego państwa również pod względem architektonicznym i urbanistycznym. Warszawa miała stać się nowoczesnym miastem.
Przystanki tramwajowe na pl. Wilsona, zniszczone w 1944Przystanki tramwajowe na pl. Wilsona, zniszczone w 1944raster.art.pl/mat.promocyjne

Planów nie zrealizowano, bądź zrealizowano częściowo. Te budowle, które powstały, zostały później zniszczone w czasie wojny.
- W 1918 roku Warszawa była prowincjonalnym miastem. W czasach zaborów została zepchnięta na margines imperium rosyjskiego - mówi Jarosław Trybuś, historyk sztuki, autor pracy "Warszawa niezaistniała…".
Ale już stolica Polski, młodego kraju o mocarstwowych ambicjach, przygotowywała się do Powszechnej Wystawy Krajowej, planowanej na 1944 rok w okolicy Saskiej Kępy. Rok ten miał stać się datą graniczną, od której w przyszłości liczono by okres rozkwitu nowoczesnej europejskiej metropolii. Sny o potędze zrealizować się miały wraz z założeniem rozległych terenów wystawowych na miejscu dzisiejszego Stadionu Narodowego i Parku Skaryszewskiego. Aby gościom było łatwiej dojechać na wystawę, na Gocławiu zaplanowano lotnisko. Okęcie było wtedy za daleko.
Miało również zostać przebudowane historyczne centrum miasta z placem Piłsudskiego, placem Zamkowym i Starym Miastem. Zaplanowano stworzenie nowego Dworca Centralnego wraz z Centralnym Dworcem Pocztowym. Na Polu Mokotowskim miała powstać reprezentacyjna dzielnica ze Świątynią Opatrzności, z szeroką aleją, na której miały odbywać się defilady i budynkiem Polskiego Radia.
Gość radiowej Jedynki nie ukrywa, że plany przebudowy Warszawy.... nie podobają mu się.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się o szczegółach planu modernizacji stolicy, w tym ciekawej historii powstawania Dworca Centralnego.
Audycję prowadziła Katarzyna Jankowska.
(ag)