Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 04.06.2013

Na tropie zwierzęcego umysłu

Czy zwierzęta myślą? Jak wygląda świat widziany oczami zwierząt i czy ludzki oraz zwierzęcy umysł więcej łączy niż dzieli? Nauka spiera się o to od lat.
Na tropie zwierzęcego umysłuGlow Images/East News
Na tropie zwierzęcego umysłu
Czy zwierzęta myślą? Nauka spiera się o to od lat.
- Przejawem myślenia jest świadome oszukiwanie - mówi dr Maciej Trojan, etolog, psycholog porównawczy z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Na pewno każdy właściciel psa mógłby podać odpowiednie przykłady. Na przykład, kiedy położymy przed sobą smakowity kąsek i zakażemy ruszania go, a następnie wyjdziemy lub zamkniemy oczy. Kąsek na pewno zniknie, nawet jeśli przy nas pies udaje niezainteresowanego.
Ekspert opowiadał, jak dziś psychologia i etologia podchodzą do takich zjawisk jak myślenie zwierząt, odczuwanie przez nie emocji i uczuć podobnych do ludzkich. Jak wygląda świat widziany oczami zwierząt i czy ludzki oraz zwierzęcy umysł więcej łączy niż dzieli? Odpowiedzi w audycji.
Audycję z cyklu „Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.

- Przejawem myślenia jest świadome oszukiwanie - mówi dr Maciej Trojan, etolog, psycholog porównawczy z Uniwersytetu Warszawskiego. - Na pewno każdy właściciel psa mógłby podać odpowiednie przykłady. Na przykład, kiedy położymy przed sobą smakowity kąsek i zakażemy ruszania go, a następnie wyjdziemy lub zamkniemy oczy, to ten kąsek na pewno zniknie, nawet jeśli przy nas pies udaje niezainteresowanego - dodaje.

Papugi z kolei długo wybierają najlepszy kamień do rozbijania orzechów i potem abierają go ze sobą, przenosząc się z miejsca na miejsce.

Ekspert opowiadał, jak dziś psychologia i etologia podchodzą do takich zjawisk jak myślenie zwierząt, odczuwanie przez nie emocji i uczuć podobnych do ludzkich.

Więcej ciekawostek i dowodów na myślenie zwierząt w audycji.

Audycję z cyklu „Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.

(ew)