Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 02.10.2013

Kryptografia na ratunek bezpieczeństwu w sieci

New York Times i brytyjski Guardian sugerują na swych łamach, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego i brytyjska Centrala Łączności Rządowej złamały znaczną część szyfrowania używanego w sieci przez miliony ludzi.
Kryptografia na ratunek bezpieczeństwu w sieciGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dr Stefan Dziembowski o bezpieczeństwie gromadzenia i przesyłania danych w internecie oraz możliwości łamania szyfrów (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

To dalszy ciąg afery związanej z informacjami przekazanymi przez Edwarda Snowdena. - Rewelacje Snowdena pokazują, że w dużym stopniu to, co było do tej pory plotkami, a czego ludzie się obawiali, jest prawdą. Amerykańskie i brytyjskie służby kryptologiczne rzeczywiście celowo działały na rzecz osłabienia bezpieczeństwa internetu - mówił w Jedynce dr Stefan Dziembowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Gość "Wieczoru odkrywców" podkreślał, że kryptografia jako taka jest bezpieczna, natomiast znacznie gorzej jest jeżeli chodzi o jej implementację. - Jeśli ktoś chce atakować bezpieczeństwo, to może w ogóle zignorować kryptografię i atakować bezpośrednio urządzenia, które zajmują się szyfrowaniem - tłumaczył.

Jak dodał, bardziej wyrafinowana metoda polega na atakowaniu protokołów kryptograficznych. - Algorytmy kryptograficzne, takie jak szyfry czy schematy podpisu, są używane do budowania bardziej skomplikowanych protokołów. W nich można łatwiej instalować jakieś subtelne błędy. I to między innymi robiły służby amerykańskie - stwierdził.

Podniesieniu bezpieczeństwa w sieci służyć ma program "Kryptograficzne protokoły dowodliwie bezpieczne względem ataków fizycznych", który jest opracowywany na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. - Kryptografia tradycyjnie była uważana za sztukę szyfrowania. W ciągu kilku ostatnich dekad przekształciła się w dziedzinę nauki. Wypracowano metodologię naukową konstruowania bezpiecznych systemów. Obecnie polega ona zabezpieczeniu względem jak najszerszej klasy możliwych ataków. My staramy się rozszerzyć tę metodologię na ataki fizyczne - zdradził dr Stefan Dziembowski.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

pg