Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 28.03.2016

Filozofia "Quo vadis". Przesłanie dzieła Henryka Sienkiewicza

- Chciałbym żebyśmy w Henryku Sienkiewiczu zobaczyli nie tylko kogoś, kto opowiada o konflikcie, ale kto snuje scenariusz możliwego współistnienia - mówił w Jedynce profesor Ryszard Koziołek.
Posłuchaj
  • Filozoficzne przesłanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Gość Jedynki przyznał, że znajdujemy się w bardzo bolesnym momencie historii. Również w "Quo vadis" Henryk Sienkiewicz opowiada o rzeczach potwornych, o prześladowaniach, martyrologii, cierpieniach i zabijaniu z powodu różnic kulturowych i religijnych.

- To powieść, która ma gorzki happy end. Nie daje nam łatwego pocieszenia. Bohaterowie przenoszą się na Sycylię poza teatr wydarzeń, żyją w ukryciu ciesząc się, że świat o nich zapomniał, ale Neron szaleje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że on przeminie jak wszystko co złe, jak zaraza. Natomiast treścią tego przemijania są konkretne ludzkie losy, życie -  tłumaczył literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem prof. Koziołka, Sienkiewicz nie ukrywając potworności świata każe nam pomyśleć o możliwym pojednaniu o rzeczach, które wydawały się niemożliwe do pogodzenia - zetknięciu pogańskiego Rzymu z chrześcijaństwem, z którego narodziła się Europa.

W nagraniu audycji prof. Koziołek tłumaczył również w jakich okolicznościach powstawała powieść o pierwszych latach chrześcijaństwa, oraz jaki był jej kontekst polityczny dotyczący zniewolenia Polski.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: profesor Ryszard Koziołek (literaturoznawca) 

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 22.10

tj/iz