Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bachorowicz 10.02.2019

Kultura materialna II Rzeczypospolitej

Kim byli polscy wynalazcy za czasów II Rzeczypospolitej i jak wyglądała według nich filozofia prowadzenia firmy? Czym charakteryzowało się wzornictwo tamtych czasów?
Posłuchaj
  • Małgorzata Dygas opowiada o wzornictwie z czasów II Rzeczypospolitej. (Kultura przy kawie/Jedynka)
Czytaj także

Czy przed wojną w II Rzeczypospolitej istniało coś oryginalnego w Polskim wzornictwie? - Głównym prekursorem wzornictwa była Spółdzielnia Artystów Ład. W 1924 roku odbyła się Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu, w której uczestniczyli Polacy i zdobyli tam wszystkie nagrody. To wydarzenie okazało się być bodźcem do stworzenia Spółdzielni Artystów Ład. W tych czasach tego typu firmy wypuszczały na rynek to, co dziś młodzi wspominają z sentymentem - meblościanki, zabawkowe koziołki oraz fikuśne stołki - mówi pisarka Małgorzata Dygas.

Niestety duża ilość tego typu przedsiębiorstw upadła. Sporą popularnością wśród wyższej klasy społecznej cieszył się jedwab z Milanówka i stojąca na jego czele firma produkcyjna, będąca własnością rodziny Witaczków. Zdolne malarki przyozdabiały płótno pięknymi ilustracjami, które tworzyły ręcznie. Produkt zachwycał wszystkich, a na jego kupno mogli pozwolić sobie głównie najbogatsi - mówi gość Jedynki.

Do jakich przedmiotów z czasów II Rzeczypospolitej mamy największy sentyment? Jak niegdyś funkcjonowały przedsiębiorstwa produkujące wzornictwo? Jaka jest historia powstania firmy Wedel? 

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Małgorzata Dygas (autorka książki "Perły, perełki Rzeczypospolitej. Prekursorzy, przedsiębiorcy, patrioci")

Data emisji: 9.02.2019

Godzina: 5.13

K.A/kul